Afb. 10. Een uitzonder lijk veelkleurig tegelta bleau van twaalf tegels (ca. 1860), voorstellen de de aanbidding van Jezus door de wijzen uit het Oosten. di: wiisEt/iTT oostf grootmoederstijd. In 2014 heeft het muse um wegens persoon lijke omstandigheden van de oprichters zijn deuren definitief moeten sluiten. De merklappencollectie is toen aan het HMDB geschonken. Van deze zeer gevarieerde collec tie wordt nu een royale selectie getoond. Het museum ontvangt ook van particulieren re gelmatig merklappen en heeft ook wel eens merklappen op een veiling aangekocht. Al deze aanwinsten worden door een team van deskundige vrij willigers vakkundig gedocumenteerd en geconserveerd. Som mige merklapmotieven blijken typisch Zeeuws te zijn en in de rest van Nederland niet voor te komen. De inmiddels unieke merklappencollectie van het HMDB wordt ook regelmatig aan binnen- en buitenland se musea uitgeleend. In het museumcafé is, ook tot eind maart 2017, het tafelkleed te zien dat in de Tweede Wereldoorlog is gemaakt door een aantal bewoners van de beruchte 'paar- denloods' in het Jappenkamp Banjoebiroe op Midden-Java. Het tafelkleed werd uit dankbaarheid aangeboden aan het hoofd van de paardenloods, mevrouw Alexandrine Zweede uit Goes, voor de manier waarop zij aan de 397 vrouwen en kinderen leiding gaf. Over dit tafelkleed schreef Hester van Rees in de vorige Spuije (nr. 99) een toelichtend artikel. De expositie in het museumcafé toont ook Indische 'souvenirs' uit de oorlogsperiode (een kris en andere wapens, wajangpoppen, batikdoeken en een servies van Djokja-zilver), die in bruikleen zijn verkregen van het Bevrijdingsmuseum te Nieuwdorp. 29

De Spuije | 2017 | | pagina 31