Afb. 2. De afschrijver maakt zich hekend. Het heeft er alle schijn van dat Ver- schraage een complete versie van het oorspronkelijke statuut van 1508 voor zich heeft gehad. Ook een gedichtje dat aan het eigenlijke statuut voorafgaat en waarin het devies van de kamer (in godts naam) voorkomt, schrijft hij over. Gij edele wijngaartranke, al van kappelle reijn, met uwe zoete dranken versiert nu algemeijn, Retorijka zeer zoet, en schept een nieuwen moet, in godts naam naar hetaamen, en viert haar zoet. Het is geen opvallend kunstig gedicht, maar het rijmschema valt wel op. De eerste vier regels rijmen gekruist ahab de volgende vier hebben een gebroken rijm ccdcWat rijm betreft lijkt het gedichtje daardoor te bestaan uit twee kwatrijnen. De zinsstructuur en de tekstopbouw maken beide een andere indeling. Na een aanroep van de 'edele wijngaartranke' in de eerste drie regels volgen drie imperatieven (ver siert, schept, viert) die vijf regels vormen. Tekstproblemen De oorspronkelijke tekst uit 1508 is niet bewaard. Of Frans Verschraage die ter beschikking had, weten we niet. Misschien heeft hij het ook al moeten doen met een kopie, of met een kopie van een kopie. Het kan zijn dat de versie waarvan hij over schreef niet meer goed leesbaar was, of dat hij sommige woorden die hij op zijn pad tegenkwam niet kende. Van der Woude wees al op enkele leesfouten en vooral ook op drie of vier verschillende schrijfwijzen voor een en hetzelfde woord.6) Zo komen we in de inleidende tekst het woord pronadzia- tien tegen, maar verderop ook het bijbe horende werkwoord pronidciëren (art. 33), pronidseeren (art. 40) en prononchiëeren (in het register), woorden die allemaal zoiets betekenen als 'ten gehore brengen'. Waarschijnlijk is ook promdriëlijk in artikel 27 zo'n probleemwoord. Het is in geen van de ons ten dienste staande woordenboeken te vinden.7) Het dichtst in de buurt komt nog 'promantelijk', waarvan het Woordenboek der Nederlandse Taal Afb. 3. Deel van de titelpagina. 31 a 'j

De Spuije | 2017 | | pagina 33