4^ 44 Sr - f /h fr- S A/b. 7. 'In den eersten zoo is geördonneert, dat en flexibel gebruikt: ze vlechten er zonder merkbare haperingen hun eigen details en toevoegingen in, laten weg wat typisch is voor de Gentse situatie zonder dat hun eigen tekst daardoor stroef wordt of onver wachte overgangen vertoont. De Gentse tekst heeft tot in de woordkeus invloed op de Kapelse tekst, maar die laatste is toch zeker geen slaafse kopie, maar een op eigen merites goed leesbare en elegant verwoorde proclamatie.17) Na deze inleidende tekst volgt een regle ment dat uit 42 bepalingen bestaat. Ook daarin is invloed van het Gentse statuut te bespeuren. Zeker dertien artikelen komen inhoudelijk en gedeeltelijk in de woordkeus overeen met het reglement van De Fontei- ne. Maar steeds is duidelijk dat de Kapelse oprichters het statuut van Gent weliswaar als voorbeeld gebruiken, maar overal kiezen voor een eigen volgorde en een eigen zinsbouw. De artikelen geven bepalingen over gewone verenigingszaken als bestuursverkiezin gen, nieuwe leden en beëindiging van het lidmaatschap. Daarnaast zijn er bepalin gen over het gewenste gedrag van de leden. En er zijn bepalingen die bij andere gilden en broederschappen niet voorkomen, omdat ze typisch zijn voor rederijkersgezelschap pen. Dan gaat het om verplichtingen bij het aanvaarden en spelen van een rol, het uitschrijven en jureren van een refrein wedstrijd, het bijdragen in de kosten als een broeder elders aan een wedstrijd gaat meedoen. Het lijkt erop dat vijf artikelen later zijn toegevoegd.18) Hoeveel later is niet uit te maken, maar het moet wel voor 1595 gebeurd zijn, want in dat jaar is een geheel nieuw statuut geschreven.19) Waarom ze zijn toegevoegd, is ook niet duidelijk. Het kan zijn dat het nieuw toegevoegde artikel een verbetering beoogde van een eerdere versie ervan, of dat het echt een nieuwe bepaling was die iets regelde dat tot dan niet geregeld was. Het gaat om artikelen die aan het begin ervan een afwijkende formulering hebben. Artikel 1 is gesteld in de lijdende vorm: In den eersten zoo is geördonneert dat enz. Alle volgende artikelen zijn op die zinscon structie samengetrokken door middel van het woord item. Op die manier zijn alle artikelen die met item beginnen dus grammaticaal afhankelijk van en verbon den met de woorden is geördonneert van het eerste artikel. In vijf gevallen wordt die grammaticale constructie verbroken. Die vijf artikelen openen net als de andere met het woordje itemmaar herhalen daarna wel de woorden is geördonneert en besloo- ten (of een van die twee). Dat is het geval met artikel 4 {Item zoo is geördonneert en beslooten) en met artikel 33 {Item zo is geördonneert). Dat het om toevoegingen van later datum gaat, wordt duidelijk doordat in de artikelen 40, 41 en 42 het woordje nog erbij wordt gegeven in plaats van zoo in veel andere artikelen: Item nog is geordonneerd (art. 40 en 41), Item nog is geaccordeerd (art. 42). 34 o J*- p i >-* /T<*-— 4* t- 5*—

De Spuije | 2017 | | pagina 36