Bijlage Transcriptie van Geregten van het retorijka gilde te kappelle; Gemeentearchief Reimerswaal, 'archief rederijkerskamer De Wijngaartrankeschrift '1804-1872', [16r t/m 51r] De tekst die hieronder volgt is een leesversie. Dat wil zeggen dat hij voor de lees baarheid aangepast wordt weergegeven. Zo is het gebruik van hoofdletters enigszins genormaliseerd. In het handschrift van Frans Verschraage komen lettervormen voor die de moderne lezer voor een hoofdletter houdt, maar die in zijn tekst die functie toch niet hebben. Dat hij voor Konste een hoofdletter gebruikt, is wel logisch: in rederij kerskringen is dat een belangrijk woord. Maar hij schrijft diezelfde letter in het woord eerlijKe, wat er op wijst dat hij misschien geen andere -k- in huis had. Met de -v- ligt het net iets anders: in de zinsnede een Van de zeven Vrije, liberale en prijswaardige konsten schrijft hij een hoofdletter als die -v- aan het begin van het woord staat, maar een kleine letter in andere posities, zoals bij voorbeeld in zeven. Verder zijn in de transcriptie custoden, doorhalingen, onderstrepingen en boven de regel toegevoegde letters die een verschrijving oplossen niet weergegeven. De regels in het manuscript zijn erg kort en er staat maar weinig tekst op een pagina, gemiddeld ongeveer 70 woorden. Om die reden zijn regeleinden genegeerd. Het afschrift van 1804 kent geen folionummering. De paginascheidingen zijn in deze leesversie weergegeven met een dubbele schuine streep. De transcriptie is in 2014 gedaan door Bram le Clercq. Geregten van het retorijka gilde te kappelle. Overgeschreeven door mij Frans Verschraage P.Z. Actum kloetinge in het jaar 1804 Gij edele wijngaartranke, Retorijka zeer zoet, al van kappelle reijn, en schept een nieuwen moet, met uwe zoete dranken, in godts naam naar betaamen, versiert nu algemeijn, en viert haar zoet. Afb. 10. 'Hoofdletters' zijn niet altijd hoofdletters. 36

De Spuije | 2017 | | pagina 38