Art. 30 Item als't den prinse en deken gelieven zal, zo zullen zij de feeste van eenige tijden van triumphe mogen verzetten tot een andre tijd, ten meesten oirboir en profijt van de kamer. Art. 31 Item zo zal men alle jaare 't s'anderdaags naar den feestdag, de colven verloot- en op een nieuw, bij 't A.B.C.; of op een andren dag, daar toe gezamenderhand gesteld. Art. 32 Item indien hem iemand van dit voorsz. gezelschap van de wijngaardranke, onloffelijk of oneerlijk droege, dat zouden de regeerders met goeder kanse mogen sententiëeren, en zenden of doen zenden in andre kamers, om gesententiëert te worden, ja of ten minsten uit het gezelschap te mogen roijëeren en verjagen; aanziende juistelijk 't werk, en de grootheid van de misdaad. Art. 33 Item op dat jonstige accordatie die uit liefde gesprooten is, niet en verdwijne, bij verscheidenisse van de broeders, van den zo minnelijken naam Jezus, zo is geördon- neert bij prinse, deken, en regeerders van de kamer van retorijka binnen Kappelle: dat alle zondage twee gezellen van voorsz. kamer zullen aangeslegen worden om te houden een broederlijke kolve, daar elk van hen beiden zal te vooren twee groote vlaams verteeren, zonder dat daar boven zal verteerd worden, omgaande bij gebeurten der A.B.C. geloot, ende zo wie aangesleegen word, die zal de bode 't zondaags te vooren de weete doen, (als t den toekomenden zondag zijn colve weezen zal), om te komen ter kamer metter panneure, tot-ter uure de hem de bode zeggen zal, en zal gehouden weezen te zeggen een referein, ter vermaaninge van den prinse en deken, op de boete van een groote; en tot dezen zullen alle die ter colve gecomen zijn, gehouden weezen te zeggen een referein prose, ten minsten acht regulen dichts, of rondeel, en indien de kolfmeesters bij noodzaaken niet komen moogen, zullen zij die noodzaak te kennen moeten geven, aan prinse, deken, stadhou der, beleder[s], of gezwooren bode, op de boete van twee groote, en geve ten minsten t geld van de colve en 't referein, of hij verwerfde oorlof om den naadsten zondag 't referein te pronidciëren, en indien hij 't dan niet doet, zal hij vervallen in de boete als boven van twee groote, en de bode in gebreke van de wete te doen, de boete voorsz.; en alle die daar ter colve komen, zullen met het gezelschap verdrinken, een groote vis. ten minsten. Art. 34 Item zo wie prijs ophangt binnen de kamer, in 't gezelschap, om na te dichten, die en zal over die terminnatie of vonnisse van dichten na gedicht niet zijn, noch iemand zin geven na te dichten, maar elk zal zelve kiezen zekere perzoonen in t gezelschap, die hem abilst en bekwaamst daar toe dunken zal, om die te viziteeren en te ingeren, behoudelijk dat hij zelve zijn opinie en meeninge, den ingineur overge ven zal, bij dichte, of mondeling henlieden daar op te fondeeren, ende op dat den ingineur bij hem roepe de gene die naar den prijs gewrogt en niet gewonnen hebben, om met henlieden te mogen helpen ingeren; wel verstaande, dat niemand met onrecht- veerdige dichten of dorperheden den prijs zal mogen winnen, in geenderhande manie ren //Art. 35 Item zo wanneer dit voorsz. gezelschap van de wijngaardranke, bezogt word van eenige andre gezellen van de konste, uit andre kamers van retorijka, die zullen zij vriendelijk ontfangen, en goed cier doen, gelijk zij wilden dat men henlieden doen zoude, en late ze vrij en kosteloos gaan, uit het gezelschap, voor de eerste reize, en komen zij noch tot andre diverse reizen, zo zullen zij mede gelden gelijk een ander broeder van de kamer, in 't zelve dat daar verteerd zal worden. //Art. 36 Item ten einde dat het zelve gezelschap bij goede advijze eendragtelijk altijd geregerd mag worden, en blijven, en die poincten en articulen bovengeschreeven en geordonneert te beter zouden onderhouden worden, zo zal elk van 't voorsz. gezelschap, 42

De Spuije | 2017 | | pagina 44