aangemerkt dat een aannemen van genoegten is, daar elk die het waerdig is in komen mach, onbedwongen van iemand, bij zijnen properen wille, alzoo 't vooren verhaald is, 't zijnder incomste te belooven bij trouwe en eere, deeze voorsz. Poincten en articulen van deze ordonnantie, en elk poinct bijzonder, wel en getrouwelijk te volkomen, en te onderhouden, oft nimmer daar af te staan, ter ordonnantie en senten tie van den voosz. prinse, deken, met de beleeders, zonder hem nimmermeer ten contrarie te behelpen, t' eeniger wet, geestelijk of waereldlijk, of anderszins, in geender manieren. Art. 37 Item zo wanneer den prinse en deken gecoren zijn van der gemeene electie, bij meeste stemmen van dien, die zullen van stonden aan gehouden weezen, de gezellen en d'ordonnantie van de kamer te bezweeren, in dezer manieren; en zullen dan spreeken dat hier na volgt: Ik N.N. onwaardig prinse van de wijngaardranke, beloove deeze mijne gezellen, wel en deugdelijk te regeeren, en in alles deeze voorsz. poincten en articulen te onderhouden, en dat tot haaren meesten oirboir en profijt, naar mijn uiterste macht, verstand, en wetentheid, in onderstand van dit gezelschap, bij mijnder trouwe, eere, en kerstenheid, als een goed wettig man van eeren. alzo moet mij Jezus helpen. Art. 38 Item zo zal ingelijks zijn belofte doen den deken, en zullen dan gezamender- hand maken de beleeders, die het hen believen zal, de welke zullen hebben d' adminis tratie van alle d' inkomsten met de uitschuld en inschuld, en de kosten, en alle dat de kamer en het gezelschap noodlijk is, daar af goede rekeninge doende, als voorsz. is. Art. 39 Item zo zal den prinse indient hem belieft, moogen stellen eenen stadhouder, die in zijne absentie prinse weezen zal, en die zal geöbediëert worden van het gezel schap voorsz., gelijk den prinse, op zonderlinge correctie in absentie van prinse en deken Item zoo wanneer men een bode aanneemt, zo zal men hem zijn belofte doen doen in deezer manieren. Ik N.N. bode van deze u 1 Kamer en gezelschap, betoon ik te weezen, en mijn prinse, deken, en beleeders, wei en getrouwelijk te dienen, en te obediëren in alles dat zij mij bevelen zullen, ten beliefte van dien, en het gezelschap, en het secreet van de kamer wel te beleeven, en al te doen dat een goed bode behoord te doen, ofte ten minsten mijn zeiven op te geeven ter correctie van prinse, deke, met de beleeders, bij mijnder trouwe, eere, en kersten heid. alzo moet mij Jezus helpen. Item de gezellen die in deze kamer komen, die zullen haar belofte doen m deezer manieren; en zeggen de volgende woorden: Ik N.N. dit broederschap onwaerdig, beloove als een wettig man van eeren, alle deeze poincten en articulen, wel, getrouwelijk, deugdelijk, en eerlijk, te onderhouden, en m alles te volkomen, mijn prinse, deken, met de beleeders, te öbediëeren en gehoorzaam te weezen, en 't secreet van dit broederschap wel te beleeven, of mij te stellen tot correctie van henlieden, bij mijnder trouwe, eere en kerstenheid. Alzo moet mij Jezus helpen. Art. 40 Item nog is geordonneerd bij prinse, deken, en gemeene gildebroeders, midtsga- ders dat er dikwils foute van betaalinge valt en colven, dat zo wie zijn kolve aange- sleegen word, en niet ter kamer en komt, (het welke is tot groot agterdeel der regenten) dat zo wie dat colfmeester is, die zal zelve in perzoon ter kamer komen, en zijn referein promdseeren, of komt hij met om 43

De Spuije | 2017 | | pagina 45