waar in de extraördinaere liefhebbers gehouden zijn. Ait. 24 wat zij verbeuren die appelleeren willen van de regeerders vonnis. Ait. 25 wat hij verbeurd die om zijn kamerschuld gezocht moet worden Art. 26 van 't accordeeren met den boekhouder en 't zenden der rollen Art. 27 //tafel Hoe elk den prinse en regeerders gehoorzaam moet zijn. Art. 2« van 't ordonneeren der articulen tot voordeel en profijt van 't gilde Art. 29 Hoe men den feestdag mach verzetten Art 30 van het verlooten der kolven Art. van het sententiëeren der gildebroeders die hun onloffelijk of oneerlijk gedraagen. Art. 32 van 't houden der kolven en van de verbeurten. ai t. van de maniere van prijs op hangen Art- Hoe men vreemde kamergezellen bevrijden zal. Art. 35 //tafel „fi van 't onderhouden der puncten en articulen. Art. óg Hoe den prinse gehouden is zijn belofte te doen. Ar Hoe den deeken zijn belofte doen moet en van het maaken der beleders Art. 3» van 't stellen van een stadhouder, en hoe men die gehoorzaam moet zijn, en hoe de bode en de gezellen haarbelofte moeten doen. Art. 39 van het betaalen der kolven en de orders daar van Art. 40 van de ordonnantiën der rollen, en 't accordeeren der zelve Art. 41 van geld te verschieten als 't de regeerders believen zal. Art. 42 Einde Bram le Clercq (Hansweert 1949) is neer landicus en werkte tot zijn pensionering op een middelbare school in Goes. Daarna meldde hij zich aan als onderzoeker in het project Rederijkers in Zeeland. Daarin zijn regionale en lokale werkgroepen actief, maar ook individuele onderzoekers. Daar is hij er een van. Hij richt zich specifiek op het onderzoek van statuten van rederij kerskamers. Voor de Bevelanden betreft dat statuten van Reimerswaal, Kapelle, Goes en (s-Gravenpolder. Voor overig Zeeland zijn nu statuten bekend van Middelburg, Veere en Brouwershaven. Informatie over het project Rederijkersin Zeeland is te vinden door Rederijkers in Zeeland'te googelen en op de wordpress-site van het project terecht te komen, voor het statutenonderzoek door te klikken naar statutenin de categorieënkolom rechts. Als iemand van de lezers van De Spuije inte resse heeft om mee te doen, klikt hij zij op 'contact'en maakt daar een keuze. 45 Geraadpleegde literatuur: Dixhoorn, A. van, 'Rederijkers in een Zeeuws dorp; oprich ting en organisatie van de rederijkerskamer de wijn gaardranken te Kapelle in de eerste helft van de zestiende eeuw', Zeeland 10 (2001) 2, 57-64. Dekker, C., Het Onze-Lieve-Vrouwekapittel van Kapelle en de stichting van de parochie Biezelinge. Goes, 1979. Elslander, A. van, 'De Instelbrief van de Rederijkerskamer "De Fonteine" te Gent (9 december 1448)', Jaarboek De Fonteine, 6-7 (1948-49), 15-22. Pleij, H., Het gevleugelde woord. Geschiedenis van de Nederlandse Literatuur 1400 - 1560. Amsterdam 2007 Hollestelle, L.M., A.P. de Klerk, H. Uil, A. van Waarden- Koets (red.), Werken met Zeeuwse bronnen. Tekst en uitleg bij het lezen van archiefstukken. Amsterdam 1998. Wils, M.P.A., 'Het retorijka gilde te Kapelle', Bijdragen voor de geschiedenis van het bisdom van Haarlem, 47 (1931), 275-278. Woude, J. van der, 'Het retorica-gilde "De Wijngaert- rancke"', Historisch jaarboek Zuid- en Noord-Beveland, 3 (1977), 25-45. Noten: 1. Dekker p. 27 - 37. 2. Over de oprichting en de organisatie van de kamer in de zestiende eeuw: Van Dixhoorn. 3. Van Dixhoorn p. 61. 4. Gemeentearchief Reimerswaal, 'archief rederijkerska mer De Wijngaartranke'schrift '1804 -1872', [16r t/m 5 lr].

De Spuije | 2017 | | pagina 47