Des Levens Lot Frits de Kaart Soms kom je een aardig stukje historie tegen. En dat hoeft niet altijd bij een ar chiefdienst te zijn. Als moderator van de fa- cebookpagina Rondje Goes kreeg ik contact met de achterkleindochters van Martinus Schipper (roepnaam Tinus). In 1893 als landarbeiderszoon in 's-Heer Hendrikskin deren geboren. In de jaren zestig van de twintigste eeuw heeft hij zijn persoonlijke herinneringen opgeschreven. Zijn achter kleindochters kregen het boekje in handen en besloten het in eigen beheer uit te geven onder de titel Des Levens Lot. Op 30 januari 1893 werd Martinus Schip per^ geboren in 's-Heer Hendrikskinderen, toen nog behorende tot de gemeente 's-Heer Arendskerke,2) als zoon van Cornelis Hubrecht Schipper3) en Cornelia Saaman.4) Zijn geboortehuis staat er nog steeds, aan de Oude Rijksweg 40 in 's-Heer Hendriks- kinderen.^ Hij ging in 1898 op zijn vijfde jaar naar de christelijke school in dit dorp. Het oude schoolgebouw is nog steeds aanwezig.6) Zijn vader was landarbeider in de Goese Polder.7) In 1906 - op de leeftijd van dertien jaar verliet hij de school om aanvankelijk, net als zijn vader, landarbei der te worden. De eerste dag moest hij met de bietenspade suikerbieten uit de zware kleigrond spitten. Tinus was vermoedelijk te fijn gebouwd voor dit zware werk, want huilend en doodmoe kwam hij na de eerste dag thuis. Het was al snel duidelijk dat dit werk niet geschikt was voor hem.8) Fotograaf Magielse Eind 1907 begon hij als leerling-fotograaf bij fotograaf Magielse in de Lange Vorst- straat in Goes.9) Het pand van Magielse is inmiddels verdwenen, maar stond op de plaats waar tot voor kort modehuis Berco gevestigd was. Magielse was een bekende verschijning in Goes. Hij genoot ook enig landelijk aanzien. Een deel van zijn werk zaamheden bestond uit het fotograferen van gedetineerden in verschillende gevan genissen. Daarvoor reisde hij per trein het hele land af. Vaak was hij dan alleen in de weekends thuis. Zijn woonhuis was tevens zijn atelier. Het waren de eerste jaren van de fotogra fie. Op glasplaten werden negatieven ge maakt. Een fotograaf was in die tijd meer een kunstenaar en liet dat ook graag zien. Vaak waren ze gekleed met een grote vlin- derstrik, een cape of een hoed en hadden ze een gecoiffeerd kapsel of een zwierige snor. Dit alles gaf hen een artistieke uitstraling. Het nemen van een foto was ook een kunstzinnig werkje. Personen moesten stil blijven staan en gehuld onder een grote doek achter een camera op statief deed de fotograaf zijn werk. Daarna werden met een speciale pen oneffenheden weggewerkt, of zoals men het noemde, geretoucheerd. Tegenwoordig met de digitale fotografie Afb. 1. Omslag van het boek Des Levens Lot met foto van Martinus Schipper. (Foto familiearchief Schipper.) 2

De Spuije | 2017 | | pagina 4