Naar aanleiding van/aanvulling op artikel Meestoof De Nijverheid te Kapelle Adri Haaij In de Spuijeaflevering 98, zomer 2016 is een interessant artikel opgenomen van Gerard Lepoeter over de geschiedenis van meestoof De Nijverheid te Kapelle. Deze meestoof is in 1871 gebouwd in opdracht van Adriaan Nijssen Az. en Marinus de Jager, beiden landbouwers. Dit is ook ver meld op de gedenksteen in de voorgevel van de meestoof. De eerste steenlegging heeft plaatsgevonden door een dochter van Adriaan Nijssen en twee zonen van Marinus de Jager, destijds nog drie jonge kinderen. Eén van de 'eerste steenleggers' is Jacob Laurus de Jager, geboren in 1862 te Wolphaartsdijk en in 1884 te Kapelle gehuwd met Dina Johanna Nijssen. Dina Johanna, in 1864 te Kapelle geboren, heeft ook meegedaan met de eerste steenlegging. Over Jacob Laurus de Jager valt hierna nog het een en ander te melden. Jacob Laurus de Jager is ook niet on bemiddeld! Zoals uit het artikel van Gerard Lepoe ter blijkt waren de beide stichters van de meestoof kapitaalkrachtige ondernemers. En dat kan van Jacob Laurus de Jager ook wel gezegd worden. Op 30 juli 1936 wordt door notaris H. Jonkers te Goes de hofstede Werklust gelegen in de Yerseke Moer aan de Ka- naalweg, vlakbij de Postbrug over het Kanaal door Zuid-Beveland, met ruim 67 hectare grond, in het openbaar verkocht. De hoeve is op dat moment nog verpacht aan Matthijs Meulenberg (de gronden Afh. 1. De openstaande oude Postbrug waar een schip door vaart. Hoeve Werklust lag dichtbij de Postbrug aan de oostzijde van het kanaal, foto mei 1989. (Uit het boek Wemeldinge, histo rie van een dorp tussen Kerk en Kanaal, blz.174, door G.J. Lepoeter/J.C. de Groene.) 55

De Spuije | 2017 | | pagina 57