tot rovenoogst 1936 en de gebouwen tot 1 maart 1937). De verkoop vindt plaats in een dertigtal percelen. Koper van de hof stede met ook een arbeiderswoning en ruim 26 hectare grond is Jacob Laurus de Jager, grondeigenaar te Kapelle. De koopsom bedraagt, inclusief een aantal bijkomende zaken (accessoiren genoemd), een bedrag van ruim 23.000,-, kosten koper.1} De hoe ve is in 1854 gebouwd en sedert 1889 tot de verkoop in 1936 in het bezit van de familie Vader/Van Voorst Vader. Over deze familie zijn eerder in de Spuije ook een aantal arti kelen gepubliceerd. Jacob Laurus de Jager was op het moment van de aankoop van Werklust 74 jaar oud. Drie maanden daarvoor was zijn vrouw Dina Johanna Nijssen overleden. Kenne lijk heeft hij Werklust als geldbelegging gekocht. Na de aankoop heeft hij de hoeve verpacht aan Johannes Simonse, afkomstig van Walcheren.2) De positie van pachter Matthijs Meulen- berg verdient nog enige aandacht. Ook de vader van Matthijs, Gerard Meulenberg was reeds pachter van Werklust onder de familie Vader/ Van Voorst Vader. Matthijs Meulenberg was tijdens de verkoop van Werklust in 1936 pas negenenveertig jaar oud. Waarom is de pacht in 1936 beëin digd? Was op dat moment de pachttermijn verstreken en was de familie Van Voorst Vader niet bereid tot pachtverlenging over te gaan? Of verkeerde de pachter in financiële moeilijkheden en was hij ge noodzaakt het boerenbedrijf te beëindigen? De moeilijke crisisjaren in die tijd spelen hier misschien ook een rol. Dat alles blijft natuurlijk gissen. We weten wel dat de boereninspan, waaronder 34 stuks hoorn vee, van Matthijs op 4 september 1936 op de hoeve Werklust door notaris Jonkers is verkocht en dat hij in 1937 met zijn vrouw en zoon naar Made en Drimmelen is ver trokken.3) Informatie over de familie Vader/Van Voorst Vader is onder meer te vinden op de website van de Van Voorst Vader stichting, familievanvoorstvader.nl. Hierin wordt, volgens de familie-overlevering, nog een boekje opengedaan over Willem Johannes Vader, eigenaar van onder anderen Werk lust. Deze Vader was onder meer ook heer van 's-Gravenpolder en een tijd burgemees ter van Wissenkerke op Noord-Beveland. Willem had een moeilijk karakter en een landbouwkundige opleiding gehad en be moeide zich intensief met de landbouw en was hierin zeer conservatief. Dit was niet altijd tot grote vreugde van zijn pach ters; die voorzagen hun land 's nachts van kunstmest, omdat Willem verboden had de grond te bederven met die duivelse troep dit aldus de informatie van de website. De familie Meulenberg heeft het onder deze Afb. 2. De hoeve Werklust. (Collectie M. Sinke, fotograaf onbekend.) 56

De Spuije | 2017 | | pagina 58