m k Afb. 2. Jacoba Melio. (Foto familiearchief Schipper.) zouden we spreken over Totoshoppen'. Portretfoto's waren kunstwerkjes op stevig karton met daaronder in zwierige letters de naam van de fotograaf. Zo'n kunstwerkje was alleen weggelegd voor de meer kapi taalkrachtigen. In archieven vinden we nog veel van dergelijke foto's. Ook van fotograaf Magielse zijn veel foto's bewaard gebleven. Het gemeentearchief in Goes is trouwens nog steeds op zoek naar dergelijke foto's. Op de website van het Goese gemeentear chief vinden we nog de volgende informatie over deze fotograaf. Jacobus Magielse was op 6 augustus 1870 te Goes geboren als zoon van de bekende Goese hoedenfabri- kant Pieter Marinus Magielse. Van 1891 tot 1894 was hij chef bij fotograaf Hiemstra in Middelburg. Op 20 juli 1899 trouwde hij te Goes met Jacoba Hundersmarck, op 21 september 1875 te Kruiningen geboren en op 1 maart 1960 te Leiden overleden. Magielse heeft dertig jaar in de Lange Vorststraat gewerkt. In 1927 is hij naar Teteringen vertrokken. Vanaf 1927 was hij fotograaf in Breda en op 26 mei 1941 is hij te Voorschoten overleden.10' Het huwelijk van de fotograaf bleef kinderloos, hetgeen ook in verschillende passages van het boek Des Levens Lot beschreven wordt. Tinus Schipper was een goede leerling en ontwikkelde zich al snel tot een vakman die vele foto's wist te retoucheren. Tussen de fotograaf/werkgever en zijn medewerker Tinus Schipper en zijn latere vrouw Coba Melio bestond een goede band. Ook blijkt dat zij meeleefden met de zwangerschap van Coba. Deze goede band tussen Schip per en Magielse zou tot aan het overlijden van Magielse blijven bestaan. Het viel Schipper ook zwaar om na tien jaar - puur uit financiële noodzaak ontslag te moeten nemen. In 1940 bezocht Schipper zijn vroegere patroon Magielse nog in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. In 1918 was er al sprake van een klein wondje aan zijn hoofd. Over de ontmoeting in 1940 schrijft Schipper dat het wondje van Magielse zo groot was geworden dat zijn halve gezicht was weggerot en dat hij onder ondraaglijke pijnen is overleden.n) Eerste Wereldoorlog Begin 1916 - in het midden van de Eer ste Wereldoorlog - ontmoette Martinus Afb. 3. Oude Rijksweg 40 in s-Heer Hen drikskinderen2015. (Foto familiearchief Schipper.) 3

De Spuije | 2017 | | pagina 5