Boerderijen Boekindruk: Boerderijen met hun bewoners in Oost Zuid-Beveland M. Sinke: Boerderijen met hun bewoners in Oost-Zuid-Bevelandeen uitgave van Van Velzen te Krabbendijke 2016, 224 blz. ISBN: 978-90-70697-48-8. Prijs: 29,95. Rinus Sinke uit Oostdijk heeft een rijk geïllustreerd boek samengesteld over boer derijen met hun bewoners in de huidige gemeente Reimerswaal. Als iemand het boerenleven van dichtbij kent, dan is het de auteur van dit boek, met zijn land- bouwachtergrond. Zijn vakkennis komt naar voren in alle geledingen van het boek. De laatste burgemeester van Reimerswaal, de heer A. J. Huisman, spoorde Sinke aan om een boek als dit te gaan schrijven. Dat deed hij toen Rinus Sinke in 2013 als raadslid was gestopt. Het boek bevat een arsenaal aan foto's: zowel zwart-wit foto's als in kleur. Daar zitten veel nostalgische foto's bij, maar ook fotografisch prachtige exemplaren, met heldere luchten, bezige boeren en fraaie boerderijen van toen en nu! Acht boerde rijen uit Rilland, één uit Woensdrecht, vijf uit Krabbendijke, zes uit Waarde, zeven uit Oostdijk, maar liefst tweeëntwintig boe renbedrijven uit Kruiningen en ten slotte een vijftal Yersekse boerenhoeven passeren de revue. Sjaak van Loo uit Kruiningen heeft gehol pen met de digitalisering van het boek. zoals ploegen, eggen enzovoorts. De familiegeschiedenis van de bewoners van de boerderijen wordt toegelicht in het boek. Bijzondere voorvallen die plaatshad den, bijvoorbeeld als er ooit brand is uitge broken (op een boerderij onder Yerseke) of als de ramp van 1953 zijn sporen heeft na gelaten (zoals o.a. beschreven wordt in het verhaal over de familie Boone te Oostdijk, pag. 125 e.v.), komen aan de orde. We zien een foto van de boerderij van Hubrecht Zweemer te Kruiningen in het water. De impact hiervan was groot (blz. 170 e.v.). Ook is er door het hele boek heen veel aandacht geschonken aan de mechanisatie van de landbouw en zo ziet de aandachtige lezer duidelijk dat dit bij sommige land bouwers al in een vroeg stadium plaats vond, terwijl andere boeren er veel langer mee hebben gewacht. Landbouwers die rechtstreeks te maken hadden gehad met de gevolgen van de ramp van 1953, gin gen daarna vaak over op het aanschaffen van (moderne) landbouwmachines. Ook Er is in ieder verhaal een zekere lijn te ontdekken. De auteur beschrijft de geschie denis van elke boerenhoeve vanaf het mo ment dat men er bezig is geweest met het uitoefenen van landbouwwerkzaamheden. Veel akkerbouw, maar sommige boeren hielden ook vee. Veruit de meesten hadden, zeker in de vooroorlogse tijd, Belgische trekpaarden. Het gebruik van Belgische trekpaarden, zoals dat vroeger veelvuldig voorkwam, is nu een sporadisch voorko mend gebeuren. Echter, Cees Mol, boer van Oud Valckenissegelegen aan de Weelweg te Waarde, houdt nog altijd paarden en ge bruikt ze ook bij landbouwwerkzaamheden Afb. 1. Omslag van het boek. 59 met hun bewoners in Oost Zuid-Beveland

De Spuije | 2017 | | pagina 61