Boekindruk: Ad Beenhakker, Naar Zeeland! Ad Beenhakker, Naar Zeeland! schilders van het Zeeuwse landschap, een uitgave van Den Boer I de Ruiter, Vlissingen 2016, 144 pagina's, ISBN 978-90-79875-67-2, prijs: 22,50. Ad Beenhakker nodigt ons uit naar Zeeland! te komen, in zijn boek over schil ders van het Zeeuwse landschap. Een merkwaardige uitnodiging aan een lezers publiek dat zich grotendeels al in Zeeland bevindt. Beenhakker is een groot kenner van het Zeeuwse landschap zoals dat er thans bij ligt, en ook over de geschiedenis hiervan kun je hem om een boodschap sturen. Zijn jarenlang opgebouwde ken nis van de tekenaars en schilders die de afgelopen eeuwen dit Zeeuwse landschap hebben weergegeven is nu in dit boek vast gelegd. In de inleiding lezen we dat het tot de zeventiende eeuw duurde voordat in de Republiek het landschap als on derwerp voor schilderijen opkwam. In de periode vóór de reformatie stonden vaak heiligen of edelen hinderlijk in de weg op schilderijen. Het landschap diende toen hooguit als decor, als achtergrond. In de Renaissance ontstond wel aandacht voor het landschap, maar toen sloeg men door met exotische, Italiaanse vergezichten, of fantasie-uitzichten. Niemand kwam nog op het idee om alleen de eigen omgeving, de natuur, het landschap, levensecht te schilderen. Pas na 1600, toen de bewoners van de Republiek steeds rijker werden, raakten schilderijen van de eigen streek mateloos populair bij de Nederlanders, met uitzondering merkwaardig genoeg van de Zeeuwen. Diegenen die dat hier konden betalen waardeerden wel zeegezichten, een voor de hand liggende voorkeur in dit maritieme gewest. Deze voorliefde bleef lang bestaan. Engel Hoogerheyden (1740- 1809) kon met dergelijke schilderijen nog een goede boterham verdienen. Rond 1700 ontstaat in Holland een meer bepaalde smaak die afbeeldingen van steden en dorpen het hoogst waardeerde. Deze ont wikkeling volgde men in Zeeland ook. Met name afbeeldingen van de Walcherse buitenplaatsen boden een tekenaar als Jan Arends (1738-1805) jarenlang ook een Afb. 1. Theodoor Verstraete (Gent 1850-Antwerpen 1907). Lente in Schore, Zeeland, olieverf, 92 x 182 cm, Museum voor Schone Kunsten, Doornik. (Alle afbeeldingen uit het boek.) 61

De Spuije | 2017 | | pagina 63