Afb. 2. Adrie Duvekot (Borssele 1920-Borssele 2001). Het dijkhuis op de zeedijk bij Borssele 1949, pastel, 24 x 32 cm, particuliere collectie. goede boterham. Beenhakker ziet in hem de onbewuste ontdekker van het Zeeuw se landschap als genre. Dat in de tweede helft van de negentiende eeuw zich steeds meer schilders naar Zeeland repten, had behalve met de fraaie dorpen en steden vooral te maken met de zich ontwikke lende infrastructuur en de opkomst van moderne stoombootdiensten. Veel schilders meenden in Zeeland een wereld van vroe ger waar te nemen, die elders allang was verdwenen. De klederdrachten, de folklore, de dijkwerkers, de landbouw, de boeren- knollen, de visserij, de hoogaarzen, alles leek eeuwenoud en nog bijna ongerept in het Zeeland van ca. 1850-1940. De moder ne tijd van na de Tweede Wereldoorlog en de Ramp bracht nieuwe, moderne schilders naar Zeeland. Ook zij werden gegrepen door het Zeeland-virus waaraan de schrij ver lijdt. Het boek biedt met zijn formaat van 23 x 28 cm een fraaie keuze aan Zeeuwse en ook Bevelandse landschappen. Jan Arends opent het boek met een adembenemend panorama over het Sloe, met in de verte Arnemuiden, Middelburg en Veere. De lin ker bladzijde is steeds voor de toelichting, de rechter voor het kunstwerk. Dat is vaak in een nogal ruime witrand geplaatst. Bij voorbeeld het schilderij van Pauluspolder door Jan Haak, blz. 29, staat in prentbrief kaartformaat, evenals dat van Charley Toorop, Gezicht op de Campveerse Toren, Veere. Ook dit zou gediend zijn met een grotere weergave. Een schilderij als dat op blz. 61, Wintergezicht op Veere, van Lucie van Dam van Isselt, valt nogal weg in het wit. Bij schilderijen die wat donker uit de verf komen werken de brede witranden veel beter. Enkele schilderijen zijn over de volle breedte van de pagina afgedrukt; dat oogt prettiger. Het schilderij nr. 7, De bomvrije kazerne te Vlissingen door Johan Conrad Greive, is over de volle breedte van de bladzijde afgedrukt, en daarom een lust voor het oog. Het volgende biedt een 62

De Spuije | 2017 | | pagina 64