werd hij wegens bedrijfseconomische redenen ontslagen en keerde hij terug naar Goes.28) Hij trok in bij zijn schoonouders en woonde daar samen met zijn zoontjes in de M.H. Trompstraat. Gedurende een half jaar verbleef hij daar zonder dat hij werk had. Hij probeerde nog werk te krijgen bij zijn vroegere leermeester Magielse, maar daar gingen de zaken aanzienlijk slechter. Particuliere klanten waren er niet meer. Magielse had alleen nog de opdrachten van justitie om gedetineerden te fotografe ren.2^ Een nieuwe start Op 1 juni 1922 - een jaar na het overlijden van Coba - vertrok Martinus naar IJmui- den voor een sollicitatie als fotograaf.50 Er volgde een dienstverband bij de Joodse fotograaf Sander Abrahams van der Zijl in IJmuiden.31) De Zeeuwse roepnaam Tinus vond deze werkgever onder de rook van Amsterdam maar niets en hij veranderde dat gelijk in Martin. Martinus liet het ge laten over zich heen komen en zou verder met deze naam door het leven gaan.32) Zijn nieuwe werkgever had ook nog een ongehuwde thuiswonende dochter, Jetta van der Zijl, een goedlachse dame met een eigen zaak in dameshoeden.33) Jetta was op dat moment 38 jaar en zoals iedereen al aannam iemand die nooit zou trouwen.34' Maar de vonk sloeg over en Martinus en Jetta werden verliefd op elkaar. Terwijl Coba negen jaar jonger was dan Martinus, was Jetta negen jaar ouder dan hij. On danks de tegenwerking van haar ouders, en een dreigend ontslag voor Martinus, vormde dit echter voor hen geen beletsel. In tegenstelling tot zijn jeugdliefde Coba moest Jetta niets hebben van seks voor het huwelijk. Kuis traden zij op 4 oktober 1923 in IJmuiden in het huwelijk.35' In september 1923 huurden ze een winkel pand/woonhuis in de Trompstraat 19 in IJmuiden. Daar begon Martinus zijn eigen fotozaak en Jetta verhuisde haar dames hoedenzaak naar dit zelfde pand.36' Kort na hun huwelijk haalden ze de kinderen uit het eerdere huwelijk van Martinus op die vanaf dat moment weer bij hun vader en zijn nieuwe echtgenote gingen wonen. Er braken voorspoedige jaren aan en de kinderen konden het ook goed vinden met hun stiefmoeder Jetta. Er werden uitstap jes op de motor gemaakt naar Zeeland en Maastricht, waar de vroegere werkgevers van Martinus werden bezocht. In dat twee de huwelijk van Martinus werden geen kinderen geboren. Afb. 7. M.H. Tromp straat 9 in Goes2015 (Foto familiearchief Schipper.) 6

De Spuije | 2017 | | pagina 8