Afb. 8. Begrafenis Martinus Schipper in 1968 op begraafplaats Westerveld te Driehuis (ge meente Velsen). (Foto familiearchief Schipper.) Tweede Wereldoorlog In 1940 raakte Nederland betrokken bij de Tweede Wereldoorlog. Aanvankelijk ging het leven van Martinus en Jetta nog ongestoord verder. Met het maken van foto's kregen ze het zelfs drukker, omdat de Duitse bezetters hadden verordoneerd dat iedereen een persoonsbewijs met foto bij zich moest dragen.37) Toch bleef de angst dat Jetta en haar familieleden zich als Joodse burgers moesten melden voor een transport. Op 20 mei 1943 kreeg Jetta het bericht dat ze zich moest melden in Wester- bork.38) Om Jetta te redden kreeg Martinus van de Joodse Raad het advies doopbewij zen van hem, zijn ouders en grootouders te overleggen. Op Hemelvaartsdag in 1943 ging hij naar zijn geboortedorp. De dominee in 's-Heer Hendrikskinderen had inmiddels de vereiste papieren in zijn be- zit.39) Als door een wonder kwam Jetta op zaterdag 17 juli 1943 weer thuis, de winkel stond vol klanten. In de periode dat Jetta geïnterneerd was waren zijn beide zonen krijgsgevangen genomen.40) Na de Tweede Wereldoorlog ontvingen ze van het Rode Kruis bericht dat de moeder en zuster van Jetta waren overleden in de gaskamers van Sobibor. Na alle verdriet om de omgekomen fa milieleden hervatten Martinus en Jetta hun activiteiten weer. Met hun bedrijf in IJmuiden ging het voorspoedig. De jaren van economisch herstel en de daarmee gemoeide welvaart vingen aan. De motor werd verruild voor een auto en er wer den weer uitstapjes gemaakt. In januari 1961 - Martinus was toen 68 jaar en Jetta 76 jaar - besloten ze te stoppen met hun bedrijf. Er werd een advertentie geplaatst in een krant waarin hun bedrijf ter overna me werd aangeboden. Maar liefst vijftien gegadigden dienden zich aan.411 Na de bedrijfsbeëindiging gingen ze in een appar tement in de Vechtstraat 44 in IJmuiden wonen. In 1963 vierden Martinus en Jetta hun 40-jarig huwelijk. Ze brachten nog een

De Spuije | 2017 | | pagina 9