Strafzaken tegen kinderen in de periode 1810-1850 G. J. Lepoeter Donderdag 12 januari 1843, zitting van de Arrondissementsrechtbank te Goes. In het beklaagdenbankje stond Keesje de Kok. Hij woonde in Colijnsplaat en was helemaal op reis gemoeten naar Goes. Een hele onderne ming, waarschijnlijk voor het eerst van zijn leven van het eiland af. Keesje was nog maar een jochie, de vorige maand was hij tien jaar geworden. Een arm jongetje, dat opgroeide in een arbeidersgezin. Wat een nieuwe indruk ken allemaal! Hij zal zijn ogen uitgekeken hebben. Waarom stond hij daar eigenlijk voor die streng uitziende herenHij moest zich verantwoorden voor diefstal. Op een mooie zondagmiddag in september 1842 had hij uit de tuin van Johannes Fortuin peren gestolen. Ze waren precies nageteld, zestien peren waren het. De dag na het misdrijf had de burgemeester van Colijnsplaat een pro ces-verbaal opgemaakt. Daar was de diefstal precies in beschreven. CRIMINEEL e I CODEX NAPOLEON Afb. 1. De in 1811 in Nederland ingevoerde Code Pénal, vertaald in het Nederlands. (Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg.) De strafwetgeving De Bataafse Republiek, uitmondend in de Franse overheersing was verleden tijd, maar in het maatschappelijk leven waren tot ver in de negentiende eeuw in de wet- en regelgeving de gevolgen dagelijks merkbaar. Napoleon heeft zichzelf in militair en zeker in strategisch opzicht overschat, maar op het terrein van de ordening van het maat schappelijk leven heeft onder zijn invloed in een relatief korte tijd een ongekende en lang doorwerkende omwenteling plaatsgevonden. Zowel het personen-, zaken- als verbinte nissenrecht werden op revolutionaire wijze hervormd. Napoleon gebruikte de nieuwe wetgeving als exportproduct. In alle landen die hij veroverde werden de nieuwe wetten zonder vertraging ingevoerd. Hoezeer hijzelf van zijn betekenis overtuigd was, blijkt uit zijn uitspraak tijdens zijn ballingschap op Sint Helena: Mijn echte roem komt niet van het feit dat ik veertig veldslagen heb gewon nen. De herinnering aan Waterloo zal zovele overwinningen uitwissen. Wat door niets zal worden uitgewist, wat eeuwig zal voortbe staan, is mijn Code CivilN Ook op het terrein van de strafwetgeving - waar het hier over gaat - was alles anders dan vóór die tijd. Napoleon brak, gedreven door zijn fel antiklerikale instelling, met de gewoonte dat het strafrecht de door de Kerk verboden gedragingen bestrafte. Plichten, verboden en bestraffing werden voortaan gebaseerd op het algemeen belang en de openbare orde. In 1811 werd ook in ons land de in 1810 in gebruik genomen Franse strafwet - de Code Pénal - ingevoerd. Daaraan voorafgaand was vanaf 1809 het Crimineel Wetboek voor het Koninkrijk Holland van kracht. Hierin werden kinde ren jonger dan twaalf jaar gevrijwaard van straf, terwijl voor kinderen van twaalf tot vijftien jaar een maximale gevangenisstraf van twee maanden gold. Na de Franse overheersing bleef - met dank aan Napoleon - de Code Pénal onverkort gelden. Het werd nu het Strafwetboek van het Koninkrijk der Nederlanden. In deze wet 15 - s - -ail s KONfNCRiJh 1>

De Spuije | 2017 | | pagina 17