Afb. 3Fragment van een gevangenisdeur uit de benedenverdieping van het Goese stadhuis met door gevangenen ingekerfde teksten. Centraal in dit fragment de tekst van het Onze Vader. In deze ruimte werden ook kinderen opgesloten. De deur bevindt zich in het Historisch Museum De Bevelanden te Goes. (Foto Koen van Rooijen.) Het kind stond als verantwoordelijk indi vidu in het beklaagdenbankje en de rechter - niet psychologisch geschoold - moest zijn oordeel vellen. Gebrek aan kennis en willekeur zullen daarbij zeker van invloed geweest zijn. Van de kant van de overheid werd de detentie van al te jonge kinderen, waar men zeker de elf- en twaalfjarigen toe rekende, zoveel mogelijk tegengegaan. Hoewel rechters, met het wetboek in de hand, gerechtigd waren om zeer jonge kinde ren na gebleken onderscheidingsvermogen tot een normale gevangenisstraf te veroorde len, werd door het ministerie druk uitgeoe fend op de officieren van justitie om tegen hen geen strafvordering in te stellen. In de praktijk zien we dat in vele gevallen de leeftijd van twaalf jaar, die in het Crimineel Wetboek voor het Koninkrijk Holland als juridische grens voor strafbaarheid versus straffeloosheid gold, ook na 1811 officieus werd gehanteerd. Maar toch kwamen ook jongere kinderen vrij regelmatig voor tame lijk onschuldige vergrijpen achter slot en grendel terecht. De rechter was nu eenmaal onafhankelijk en er gold formeel geen mini mumleeftijd voor strafbaarheid.^ De gevangenissen In de eerste helft van de negentiende eeuw waren de gevangenissen allesbehalve plaatsen waar het goed toeven was. Geen sprake van orde en netheid. Ruwheid, geweld en zedeloosheid vierden er onder de in hoofdzaak uit de onderste lagen van de maatschappij afkomstige veroordeelden hoogtij. Het waren zeker geen plaatsen waar kinderen met het oog op een goede (her opvoeding thuis hoorden. Toch werden ze er opgesloten en kregen ze dezelfde behande ling als hun volwassen lotgenoten. Geleidelijk aan kwam er meer oog voor de heersende misstanden. Dit leidde in 1823 tot de oprichting van het Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen voorloper van de huidige reclassering. De leden, afkomstig uit de gegoede burgerij, ijverden voor betere leefomstandigheden en 17

De Spuije | 2017 | | pagina 19