Afb. 4. De 's-Heer Hendrikskinderenpoort gezien vanaf de landzijde. Tekening J. Bulthuis, eind achttiende eeuw. (Collectie gemeentearchief Goes). Afb. 5. De straatjongen. Uit: De Nederlanden. Karakterschetsen, kleederdragten, houding en voorkomen van verschillende standen. Nederlandsche maatschappij van schoone kunsten, 's-Gravenhage 1841. (Collectie Historisch Museum De Bevelanden te Goes.) gemeentearchief Goes). hij ook al voor diefstal tot gevangenisstraf veroordeeld, de eerste keer een maand, de tweede keer vier maanden. De rechter bepaalde dan ook dat de door de wet voor zijn leeftijd geldende straf des te nadrukke lijker behoort te worden toegepast. Daarom ging Pieter voor dit vergrijp zes maanden de gevangenis in. Evenals de vorige keren moest hij zijn straf ondergaan in de strafge vangenis te Middelburg. De kosten van het proces bedroegen 13,655. Die werden verhaald op zijn vader Marinus Polderdijk, die desnoods bij gijzeling tot betaling van gemelde kosten bij dezen wordt gecondemneerdP Rechtszitting donderdag 9 maart 1826 Beklaagden: Dirkje Klap, dochter van de weduwe Pieter Klap, oud 11 jaar, geboren en wonende te Goes bij haar moeder. Maria Cornelia Glas, dochter van Cornelia, oud 11 jaar, geboren en wonende te Goes bij haar moeder. Verdacht van bedelarij. Dirkje Klap was geboren op 27 januari 1814. Haar moeder Adriana de Jonge was sinds 26 februari 1817 weduwe van de brouwers knecht Pieter Klap. Maria Cornelia Glas was geboren op 10 februari 1814 als oudste van drie onechte kinderen van Cornelia 19

De Spuije | 2017 | | pagina 21