Afb. 6. De noord oostelijke hoek van de Grote Markt omstreeks 1900 met (aangekruist) de woning van rechter Jan Gerrit Ermerins, nu Grote Markt 8. Collectie J. C. Lindenbergh.) Glas, haar vader was onbekend. De beide moeders waren armlastig, want de gezinnen bewoonden ieder een kamer in het Manhuis, het gezin Klap kamer 20 en het gezin Glas kamer 19. Het was in de middag van vrijdag 6 januari 1826, hartje winter. De meisjes hadden honger en thuis zal er maar weinig te eten zijn geweest. Ze gingen de stad in om te bedelen want als ze geluk hadden zouden ze zeker ergens een meelevende dienstbode treffen. Die zou hun wel wat lekkers toe stoppen. Maar het liep anders. Ze kwamen aan de woning van de rechter J an Gerrit Ermerins aan de Grote Markt, aan de achterdeur uitkomende in het vuilnisstraatje, hebben aangeklopt en aan de dienstmeid Neeltje Koppenjan om eten hebben gevraagd. Mogelijk was Neeltje een bekende van de meisjes. Wat de meisjes niet wisten was dat de gerechtsbediende Jan van de Weert in de woning aanwezig was. Die greep onmid dellijk in en maakte proces-verbaal op, want het wanbedrijf van bedelarij moest waar mogelijk bestreden worden. De welge stelde burgers wilden niet steeds door het arme deel van de bevolking lastig geval len worden. Zo stonden Dirkje en Maria Cornelia twee maanden later terecht. Honger of geen honger, de rechter oordeelde dat ze met oordeel des onderscheids hadden gehandeld, dus moesten ze gestraft worden. Ze kregen een gevangenisstraf van acht dagen opgelegd plus de veroordeling tot betaling van de proceskosten, ieder de helft van 4,865. En verder: Zullende zij na het uiteinde hunner straf naar voorschrift der wet worden overgebragt naar een voor deze Provincie bestemd bedelaarsgesticht. Na de acht dagen in de gevangenis werden ze voor een tijd van tien dagen ondergebracht in het provinciaal werkhuis voor Zeeland te Veere, de plaats waar bedelaars onder een streng regime heropgevoed werden.6) Afb. 7. De Vuilstraat met de nog aanwezige, maar nu afgesloten achteruitgang van de woning aan de Grote Markt, waar de meisjes Klap en Glas om eten kwamen bedelen. (Foto C.A.S. Nobels.) 20 GOES. Oroote Markt Uitg. firma A. A. W, Bolland P. A- H, Pieterman, Goe$.

De Spuije | 2017 | | pagina 22