HHHj 2>R0 jüstitia. ÏN NAAM EN van WEGE DEN KONING! Afb. 9. De aanhef van het proces tegen Cornelis de Kok. (Zeeuws Archief, toegangsnr. 700, inv. nr. 16, stuk nr. 16.) tot een bedrag van 7,68. Vader Adriaan zal daar beslist niet blij mee geweest zijn. En wat had Keesje ervan geleerd? Op maandag 11 november 1844 werd hij opnieuw, in gezelschap van de elfjarige Elisabeth Imanse op heterdaad betrapt, tijdens zij zich onledig hielden met het uittrekken en zich alzoo toeëigenen van eene hoeveelheid rapen, uit den boomgaard van Abraham Caljouw. Wat moest zo'n jongen met rapen? Het waren geen smakelijke peren. Het lijkt er eerder op dat hij door zijn ouders op dievenpad gestuurd was. Het leverde voor Keesje opnieuw acht dagen gevangenisstraf op. De kosten van het rechtsgeding bedroegen deze keer ƒ13,505. De rechter beschouwde het meisje Imanse als een meelopertje en sprak haar daarom vrij.8) Rechtszitting donderdag 14 december 1843 Beklaagde: Adriaan Ruissaard, zoon van Joost, ouderdom onbekend, kan volgens geboorteacte zijn 13 jaren, geboren en wonende te Kruiningen, besteed van de Armen. Verdacht van gekwalificeerde diefstallen. Adriaan Ruissaard, geboren op 8 maart 1830, was niet onder een gelukkig gesternte ter wereld gekomen. Zijn vader, arbeider Joost Ruissaard, was te Schore overleden op 7 november 1836. Zijn moeder Maria Karelse c At»Al 7 T' overleed te Kruiningen op 4 juni 1837. Zo was Adriaan op zevenjarige leeftijd wees geworden. Omdat er blijkbaar geen plaats voor hem was bij familieleden, werd hij jaarlijks besteed van de Armen. Het was een steeds terugkerend ritueel, de besteding van de weeskinderen in het dorp door de armmeesters van de Grote Armen. De kinderen werden tentoongesteld aan degenen die er belangstelling voor hadden om tegen een vergoeding voor een jaar de zorg voor een weeskind op zich te nemen. De minst biedende kreeg het kind toegewezen. Een jongen van de leeftijd van Adriaan kon zeer aantrekkelijk zijn. Het was een extra werkkracht die tegen minimale kosten pro ductief gemaakt kon worden. Uitbuiting van Afb. 10.De jaarlijkse besteding van wees kinderen. (Uit: M.J. Goud, Jantje Fief levensschets van een Zuid-Bevelandse wees, Krabbendijke 1978.) 22 De REGTBANK voor het Arrondissement GOES, Provincie ZEELANDf vonnissende in Correctionele zaken. Gezien de procedure aangelegd tegen Wvi. Ca- J *7

De Spuije | 2017 | | pagina 24