9 oktober 1847, de beklaagde verzocht zijnde door Sara Bool, weduwe van wijlen Cijprianus Loijsen, leurster te Kloetinge, het toezicht te hebben op derzelver kinde ren, terwijl zij genoodzaakt was om wegens beroepsbezigheden zich naar Goes te begeven. Sara Cornelia Bool, afkomstig uit Zeeuws- Vlaanderen, was weduwe. Op 2 mei 1847 was haar echtgenoot Cijprianus Loijsen over leden. Ze had vier kinderen in de leeftijd van één tot negen jaar en dus was het noodzake lijk om tijdens haar afwezigheid oppas voor haar kroost te hebben. Toen Sara weer thuis kwam zag ze meteen dat eene ontvreemding uit hare kanten doos had plaats gehad en beklaagde deswegens heeft onderhouden. Het was blijkbaar niet moeilijk om te constateren dat er enkele stukjes kant uit de voorraad ontbraken. Johanna ontkende in alle toonaarden iets met de verdwijning te maken te hebben. Goede raad was duur. Echter, de volgende dag kwam Johanna terug. Het lijkt aanne melijk dat Johanna's moeder haar had opge dragen de gestolen kant terug te brengen. Want hoe kon zoiets zonder argwaan te wekken te gelde worden gemaakt? En misschien was moeder Tannetje Hoebeke wel een goudeerlijke vrouw die een afschuw had van dergelijk misdadig gedrag van haar dochter. Onder betuiging van berouw gaf Johanna het gestolene terug. Ze zal beseft hebben dat ze voortaan niet meer als kinder oppas mocht fungeren, maar anderzijds in de veronderstelling hebben verkeerd dat er verder geen vervolg zou komen. Dat had gekund, want Sara Bool had er per saldo geen financieel nadeel van ondervon den. Maar het liep anders. Na zich bedacht te hebben deed Sara Bool aangifte en op 18 oktober maakte de burgemeester van Kloetinge proces-verbaal op. Op donder dag 18 november stond Johanna terecht. Mede op grond van haar gedrag tijdens het gepleegde feit - waarschijnlijk had ze zich brutaal gedragen - werd ze veroordeeld tot een gevangenisstraf van veertien dagen en tot betaling van de kosten van het rechtsge ding ten bedrage van 2,32. Johanna Polderman, van beroep boerenmeid, trad op 18 mei 1855 te Kattendijke in het huwelijk met de arbeider Jan Vermaire.10) ir iff» Afb. 12. Dorpsgezicht Heinkenszand omstreeks 1910. (Collectie C. van Damme.) 24 Dorpstraat met Openoare School HEINKENSZAND

De Spuije | 2017 | | pagina 26