Woord vooraf Woord vooraff Rijkdom op het platteland van Zuid-Beveland in de zeventiende eeuw Klaasjan Visscher... 2 Strafzaken tegen kinderen in de periode 1810-1850 G.J. Lepoeter15 Expositie kunstkant in het Historisch Museum Hester van Rees26 Boekpresentatie en bijzondere streeksieraden in de vitrines in de Kloostergang van het museum Hester van Rees28 Soldaat Piet Geelhoed van de Irene-brigade Cees van den Bovenkamp31 Trouwen in 's-Heerenhoek38 Zoekplaatje41 Reacties van lezers 42 Activiteiten september - december 201743 Boekindruk: Door de ramp getroffen Jan de Jonge44 De geschiedenis van het ambulancevervoer op de Bevelanden/ Frank de Klerk47 Na het verschijnen in full colour van het vorige nummer van de Spuije kregen we daar veel positieve reacties op. Daarom hebben we besloten om vanaf nu de Spuije steeds geheel in kleur te laten drukken. Natuurlijk zullen er nog steeds heel wat zwart/wit afbeeldingen in staan, dat brengt de aard van het materiaal nu eenmaal met zich mee. Maar het geeft ons in ieder geval meer mogelijkheden om een mooi tijdschrift te maken. Enige tijd geleden is onze redactie uitgebreid met een nieuw lid: Anneke van Waarden-Koets, werkzaam bij het Zeeuws archief. Met haar grote kennis op velerlei gebied is zij een zeer welkome versterking van onze redactie. Ook bestuurlijk heeft er bij de Heemkundige Kring een verandering plaats gevonden. Nadat Willy van Meegen enkele jaren op uitstekende wijze als interim-secretaris heeft gefungeerd, hebben we dit voorjaar een meer definitieve oplossing voor deze functie gevonden. We zijn blij dat we in april Frits de Kaart, ondermeer bekend van de Facebookpagina Rondje Goesals secretaris hebben kunnen verwelkomen. Wat de inhoud van deze Spuije betreft beginnen we met een artikel van Klaasjan Visscher. Hij heeft onderzoek gedaan naar de rijkdom van de plattelandsbewoners op Zuid-Beveland in de zeventiende eeuw en hoe die zich in de loop van de tijd ontwikkelde. Bleven degenen die op enig moment zeer welvarend waren dat ook decennina later of kwamen er steeds nieuwe families of personen op? Hadden de rijkste families ook de meeste invloed op bestuurlijk en economisch gebied? Interessante vragen waar Visscher een antwoord op probeert te geven. Vervolgens kijkt Gerard Lepoeter naar het jeugdstrafrecht in de eerste helft van de negen tiende eeuw. Hoe kwam de wetgeving tot stand, wat waren de uitgangspunten, hoe werden de wetten toegepast? Met een aantal aansprekende praktijkvoorbeelden laat Lepoeter zien dat rechters er niet voor terugschrokken om ook jonge kinderen tot gevangenisstraf te veroordelen. Cees van den Bovenkamp zorgt weer voor een bijdrage over een Bevelander die actief was in de Tweede Wereldoorlog. Deze keer een verhaal over Piet Geelhoed uit Stroodorp, bij Kamperland. Hij was bij het begin van de oorlog gelegerd in de Peel-Raamstelling in Oost- Brabant. Toen die viel trok zijn eenheid naar de Belgische kust en stak over naar Engeland. Daar zou Piet deel uit gaan maken van de Prinses Irene-brigade. Zoals gebruikelijk hebben we ook weer enkele bijdragen over tentoonstellingen in HMDB. Deze keer schrijft Hester van Rees over kunstkant en klederdrachten. We hopen dat u weer een aangename tijd heeft met het lezen van deze Spuije. Bestuur en redactie 1 ^^5>tTENSCHAP?2^

De Spuije | 2017 | | pagina 3