Trouwen in 's Heerenhoek Kees Rentmeester Over trouwen kan heel veel geschreven worden. De schrijver beperkt zich in deze tot het eigen dorp, het katholieke 's-Heerenhoek. Een paert en een vrouwe zoek je onder de rook van de schouwedacht vroeger een boer. Als het paard uit de buurt kwam dan wist je uit welke stal en dat het goed was. Zo ook met een vrouw, die in staat moest zijn mee te werken op het land en goed moest zijn in de huishouding en bij voorkeur van boe renafkomst was. Zo gebeurde dat ook in de middenstand en bij de gewone arbeiders en een huwelijk aangaan met iemand van een ander geloof werd sterk afgeraden, immers 'twee geloven op één kussen, daar slaapt de duivel tussen'. Huwelijken van ver buiten de omgeving vonden zelden plaats. Kwam het tot een huwelijk dan ging de man toestemming vragen aan de ouders van het meisje. Kwamen de ouders als goed over, dan was er geen bezwaar. Gebeurt nu eigenlijk ook nog. De katholieke kerk vond over de bezem trouwen (samenwonen) geen goede gedachte, naast het feit dat de maatschappij daar niet op ingesteld was (verzekeringen, hypotheek, belastingen enz.). Katholiek huwen betekende dat dit niet kon zonder dat eerst het burgerlijk huwe lijk gesloten was. Vaak geschiedde dat op dezelfde dag, meestal om 10.00 uur 's morgens op het gemeentehuis. Kwam een partner van buiten de parochie dan moest een doopbewijs aangeleverd worden. Tot 1985 was voor het burgerlijk huwelijk toestemming van de ouders nodig wanneer bruid en of bruidegom de 21-jarige leeftijd nog niet hadden bereikt. Het huwelijk is één van de zeven sacra menten die de katholieke kerk kent. Het kerkelijk huwelijk werd meestal gesloten in de parochiekerk van het meisje. Trouwen in de vastentijd was niet mogelijk. Wilde men trouwen met een andersdenkende dan moest dispensatie aangevraagd worden bij het Bisdom van Breda. En als alles rond was, volgden drie afkondigingen in de kerk(en) van de plaats waarin de toekomstige bruid en bruidegom woonden. Bij ons gebeurde dat in het blad Sursum Corda later het blad Onderweg en nu in Rond de Kerk. Tot enkele jaren geleden werden er kerkelijk nog speci ale jubileumvieringen gehou den als men 25, 40, 50 enz. jaar getrouwd was. Nu gebeurt dit nog sporadisch en worden de namen niet genoemd maar staat er 'uit dankbaarheid' in Rond de Kerk. Afb. 1. De rooms-katholieke kerk van 's-Heerenhoek, met pastorie en siertuin. (Uit: J. de Ruiter, 's-Heeren hoek, dorp tussen slicken en blieken, Goes 2001.) 38

De Spuije | 2017 | | pagina 40