Reacties van lezers Werklust Van de heer Bas Oele krgen we de volgende reactie op de aanvulling op het artikel over de Meestoot de Nijverheid, in Spuije afl. 100. Hij schrijft: Naar aanleiding van het artikel over de boerderij Werklust in de laatste Spuije het volgende: Volgens mijn vader werd de hoeve verkocht omdat dhr. Meulenberg failliet was verklaard. Er zijn toen nog verschillende percelen aan andere gegadigden verkocht. Zo aan H. Holland uit Wemeldinge een perceel, de fa. Eversdijk uit Kapelle kocht meerdere percelen, terwijl de Fruittelerscombinatie waarvan mijn vader lid was ruim 6 ha kocht, daarvan is direct aan het waterschap ruim een 1 ha verkocht voor de bouw van het gemaal en het graven van de brede waterleiding. Des Levens Lot In het vorige nummer van De Spuije stond onderaan dit artikel dat het boek Des Levens Lot besteld kon worden bij de achterklein dochters van Martinus Schipper. Van deze achterkleindochters ontvingen we het volgende bericht: Wij hebben ook een aantal boeken in de boekhandel De Koperen Tuin liggen van Des Levens Lot. Hier kunnen mensen dit boek dan ook kopen zonder de verzendkosten. De Soomer Naar aanleiding van het artikel Schilderijen van De Soomer enkele aanvullingen door de heer Johan Boogaard: De vader van de familie De Groot kwam uit Uden, Johnny de Groot was een geadop teerde zoon van Marinus Dingenis de Groot, kruidenier in de Lange Vorststraat. Deze man was verzetsman en is door de Duitsers gedood op 8 oktober 1944. De familie De Groot had naast Johnny nog een geadop teerde dochter. Johnny de Groot bezorgde voor zijn tante, Betje de Groot vaak bloemen. Zij was onge huwd en dreef een bloemenzaak in de Sint Adriaanstraat. Van Betje de Groot is bekend dat ze in haar woning boven de bloemenzaak seances hield waarbij geesten van overledenen werden opgeroepen. Bekende Goesenaren bezochten deze seances. Onder hen was ook de fotograaf De Soomer. Wellicht kocht mevrouw De Groot de schilderijen voor een vriendenprijsje. Aanvullingen van de auteur Theo Wajer op het artikel over Pieter de Waeijer de la Rue, schipper van de VOC, de Spuije, afl. 92, zomer 1914 Op pag. 35: Tussen zijn aankomst in Batavia en zijn vertrek naar patria (1750-1752) heeft Pieter de Waeijer de la Rue als schipper ook nog een aantal intra-Indië reizen gemaakt met de Kerkwijk naar Bengalen en Ceylon.1} Op pag. 36 wordt abusievelijk vermeld dat het retourschip de Pasgeld terugkeerde naar patria via de route langs Schotland. Dat is onjuist, Pieter was het verkeerde kanaal ingevaren en kwam toen in Milford Haven terecht aan de zuidwestkant van Wales. Daar is hij omgedraaid en door het Kanaal naar Zeeland gevaren. De route langs Schotland liep ten westen van Ierland, niet door de Ierse Zee.2) Op pag. 37: Ook na zijn afzwaaien van de VOC in 1753 heeft Pieter nog als kapitein een tocht gemaakt van Bremen naar China en terug, op het schip Burg van Emden voor de Pruissisch-Asiatische Compagnie uit Bremen.3) Op pag. 38: Pieter was bankroet bij zijn overlijden in 1770. Daarom aanvaardde zijn dochter de nalatenschap niet zoals vermeld op pag. 38.4) 1. Reizen van VOC schepen intra-Indië, website bgb.huygens.knaw.nl. 2. KB, Leydsche Courant 8/3/1753 en Opregte Groninger Courant 27/3/1753. 3. Zur Geschichte de ostfriesischen Segelschiffahrt Band 1: Küste und Inseinuitg. Soltau-Kurier 1984, pag. 284, Het Scheepvaartmuseum Amsterdam. 4. Het dagboek van Jan van den Briel 1768-1771 Vereniging tot beoefening van de Geldersche Geschiedenis, P. Gouda Quint 1939. 42 Noten:

De Spuije | 2017 | | pagina 44