Boekindruk: Door de ramp getroffen Martin van der Waals, Door de ramp getrof fen. Over de watersnoodramp van 1953 en de opvang van evacués in het Oisterwijkse vakantiekamp De StaalbergOisterwijkse Historische Brochurereeks Deel 8, Stichting het kwartier van Oisterwijk, 2017, 136 pagina's, ISBN 978-90-824154-4-5, te koop bij het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk en via kwartiervanoisterwijk@hotmail.com, prijs 12,00 excl. verzendkosten. Er verschijnen met enige regelmaat publica ties over de Watersnoodramp van 1953 en de gevolgen daarvan voor de getroffenen en de overstroomde gebieden. Ook de reddings- en hulpacties in het gebied zelf komen daarbij aan de orde. Veel minder vaak lezen we over hoe de rest van Nederland op de Ramp reageerde. Daarom is het goed om op deze plaats aandacht te besteden aan een recent verschenen boek van Martin van der Waals over dit onderwerp. Hij beschrijft in het eerste deel van het boek hoe de bevolking van een Brabants dorp in actie kwam om de slachtoffers van de overstromingen te hulp te komen. Nadat in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 een zware storm gecombineerd met springtij de dijken op een aantal plaatsen in Zuidwest-Nederland deed doorbreken, drong dat nieuws al snel door in de rest van het land. Ook in Oisterwijk. Al op 1 februari werd daar een Comité van Actie opgericht om hulp aan de getroffenen te bieden. Er verscheen een pamflet dat vanaf 2 februari werd verspreid en waarin werd aangekondigd dat op korte termijn een inzamelingsactie zou worden gehouden. Die begon nog diezelfde dag. Er werd geld inge zameld, maar vooral ook goederen. Binnen enkele dagen had men honderden mantels, broeken, truien en hemden bij elkaar, maar ook levensmiddelen, vijf bedkruiken, vier kachels en twee hobbelpaarden. Ook de plaatselijke padvinders kwamen in actie, onder het motto: Mouwen omhoog, ons land moet droog. Door allerlei karweitjes voor de dorpsbewoners te doen, wisten ze een bedrag van 535,00 op te halen. Nieuws over deze en andere acties ver scheen voornamelijk in het plaatselijke blad het Kerkklokje. Daarin verscheen ook het bericht dat alle acties bij elkaar een bedrag van 44.782,05 hadden opgebracht. Een belangrijke rol was weggelegd voor het Rode Kruis. Ze waren zeer actief bij de inzamelingsacties en de distributie van goederen. Verder ging op 2 februari al een ambulance met vier helpers naar het rampgebied en werden 33 personen naar de Koningin Wilhelmina Kazerne in Ossendrecht gestuurd om te helpen bij de opvang van evacués. Afb. 1. Evacués bij de ingang van De Staalberg. De foto is genomen bij gelegenheid van een uitstapje naar de dierentuin in Tilburg. (Alle afbeeldingen uit het boek.) 44

De Spuije | 2017 | | pagina 46