'Het ziekenvervoer worstelde en kwam boven' Boekindruk: De geschiedenis van het ambulancevervoer op de Bevelanden Hans Waldeck, Het ziekenvervoer worstelde en kwam boven, het wel en wee van de Ambulancedienst Bevelandeneigen uitgave, 2016, 172 pagina's, ISBN 978-90-822241-1-5. Het boek kost 29,95 euro en is te bestellen via HHS Uitgeverij. Hans Waldeck is de zoveelste schrijver die zijn boek een titel geeft waarvoor de Zeeuwse wapenspreuk wordt verhaspeld. Laten we afspreken dit niet meer te doen. Het ziekenvervoer worstelde en kwam boven heet zijn boek van 172 bladzijden op A4 formaat. Het gaat over de geschiedenis van het ziekenvervoer op de Bevelanden. In een groot aantal hoofdstukjes beschrijft Waldeck tot in alle details de geschiedenis van dit specifieke onderwerp. Eerlijk gezegd ziet het boek er een beetje uit als een gemeentelijke nota over een weinig prikkelend onderwerp, maar dit gevoel verdwijnt helemaal als je het raadpleegt. Er is weinig dat aan de aandacht van de schrijver is ontsnapt bij zijn onderzoek. Hij weet waar hij het over heeft, afkomstig uit de medische wereld (hij was algemeen chirurg) en groot kenner van oude voertuigen als hij is. Daarnaast is hij vele jaren beroepsmatig bij het ambulance vervoer betrokken geweest. Ook is Waldeck in staat om met goedgekozen citaten en terloopse opmerkingen een beeld op te roepen van het soms barre verleden van het ziekenvervoer. Dat begint met allerlei provisorische vervoermiddelen en hulpmiddelen, zoals kruiwagens, ladders, en dergelijke. De kruis verenigingen van diverse kleuren (groen, rood, wit-geel, oranje-groen) komen op kort na 1900 en de aandacht groeit voor het ziekenvervoer. De eeuwenoude ziekenhuizen in Middelburg en Goes worden geleidelijk aan gemoderniseerd, en in Goes komt de rooms-katholieke ziekenverpleging op. Dit resulteert in de bouw van St. Joanna aan de Kloetingseweg. Daarna komt ziekenhuis Bergzigt van de grond in Goes-Oost. Nu hebben we het Oosterscheldeziekenhuis, dat ondertussen tot ADRZ (Admiraal De Ruyter Ziekenhuis) is omgedoopt. Jammer dat het kunstwerk, de stalen letter O tot op dit moment nutteloos in de berm ligt bij dit gebouw. Het wel en wee van de Ambulancedienst Bevelanden Hans Waldeck Afb. 1. Omslag van het boek. Ondertussen schaffen sommige gemeenten vervoermiddelen voor zieken en gewonden aan, die met een weidse term ambulances mogen worden genoemd. Daar zitten nogal morbide handkarren bij, bijvoorbeeld de politiebrancard die vanaf 1901 in gebruik is in Goes en die tevens voor het vervoer van lijken klaar staat. Dergelijke ambulances, feitelijk een plank tussen twee wagenwielen, worden snel opgevolgd door fietsbrancards, zoals die van de fabriek Oostwoud uit Franeker. Deze gespecialiseerde rijtuigfa- briek maakt ook ambulances in de vorm van een rijtuig. Het Groene Kruis in de 47

De Spuije | 2017 | | pagina 49