Afb. 2. Foto uit het boek gemeente Heinkenszand schaft zich in 1910 een dergelijk hulpmiddel aan. De patiënt wordt op een houten raam gebonden (de brancard) en deze komt onder een huif op het rijtuig te staan. Warmtestoven houden de patiënt warm; een bel bevindt zich onder diens handbereik om de wagenvoerder te waarschuwen. Wielen zijn met gummi, in die tijd caoutchouc genaamd, bekleed. Met deze nostalgie staat het boek vol, en dan zijn we nog maar tot de inleiding gevorderd. De schrijfstijl van Waldeck is plezierig te volgen, en de door hem gevonden foto's zijn meestal van een grote schoonheid. Een foto op blz. 128 treft buitengewoon, als minister Els Borst, zaliger gedachten, in 1999 een delegatie uit Zeeland ontvangt die voor meer ambulances pleit. Het slot van het boek, 15 bladzijden, is gereserveerd voor foto's en bijzonderheden over het wagenpark van de ambulancedienst. Dan volgen nog bijlagen die ook niet te versmaden zijn, bijvoorbeeld met de namen van medewer kers op de ambulances en een overzicht van de voertuigen, met technische details, zoals de Opel Olympia uit 1957, die in Borssele aan de Monsterstraat was gestationeerd, kenteken DD-81-31, tot ambulance ver bouwd door de firma Miesen in Bonn, in dienst tussen 1961-1964, en uitgerust met een blauw zwaailicht en imperiaal (voor een extra brancard?). Dan sluit het boek met een zeer uitvoerige lijst met noten (521 om precies te zijn), om aan te geven dat de auteur niet over een nacht ijs is gegaan. Het is een heerlijk boek van een groot liefhebber en kenner van dit onderwerp. Frank de Klerk 48 Ci Wvmi

De Spuije | 2017 | | pagina 50