de vermogensontwikkeling in het tweede en derde kwart van de zeventiende eeuw. In de periode tot 1641 kunnen we een gedetailleerd beeld krijgen van de vermo gensontwikkeling van de aangeslagenen. Deze laat een grote continuiteit zien. Vermogens blijven meestal gelijk voor een langere periode, tenzij hier door erfenis sen of huwelijken verandering in wordt gebracht.22' Een goed huwelijk loont. Rond 1639 sluit Joannis Janse Duvelander uit Hoedekenskerke bijvoorbeeld een profij telijk huwelijk met een rijke weduwe en stijgt in één keer van 3.000 naar 13.000. Marinus Vriese uit Wemeldinge daartegen valt in 1630 terug van 6.000 naar 3.000 door het verscheyden van syn voorgaende huysvrouwe erffgn. ende syn ije houwelyck niet synde verbetert. De meest vermogende families trouwen veelal onderling. In het onderstaande kader staat als voorbeeld een korte parenteel van Cornelis Dominicus uitgewerkt, de rijkste boer aan het begin van de bestudeerde periode. Deze familie had wortels in het verdronken land van Zuid-Beveland en was gerelateerd aan de Goese familie Van Schuyle, waarvan wellicht een deel van de rijkdom afkomstig was.23) De parenteel laat goed de huwelijkspolitiek van de familie zien. Door consequent te trouwen met dochters en zonen van andere (protestantse) families uit de top 1% en de groep daar net onder - met name de families Gort, Sweedijck, en Van Noorden - creëert men een hecht familienetwerk, binnen Kloetinge en over de verschillende dorpen heen, waarbinnen zij hun vermogen en hun bestuurlijke posities proberen te behouden. Binnen andere vermogende families zijn vergelijkbare patronen zichtbaar. Generatie I I. Cornelis Dominicus, zn. van Dominicus Jansse en Mayke Jansdr. van Schuyle, geboren rond 1549, landman, schepen en schout te Kloetinge, overleden voor 1 april 1623, trouwt met Tanneke Adriaens, dr. van Adriaen Symonse en Cornelia Harrents, overleden voor 30 mei 1631. Uit dit huwelijk: 1. Jan Cornelisse Dominicus, volgt 11a. 2. Geerdtken Cornelisse Dominicus, volgt 11b. 3. Neelken Cornelisse Dominicus. 4. Mayken Cornelisse Dominicus, volgt 11c. 5. Susanna Cornelisse Dominicus, volgt lid. Generatie II Ha. Jan Cornelisse Dominicus, zn. van Cornelis Dominicus (I) en Tanneke Adriaens, geboren te Kloetinge rond 1594, landman, schepen te Wemeldinge, begraven te Wemeldinge op 7 december 1647, trouwt voor 1623 met Neeltje Jacobs Kempe, dr. van Jacob Cornelisz Kempe en Janneke Dignusse Mejonck, gedoopt te Wemeldinge op 25 juni 1595, begraven te Wemeldinge op 13 december 1647. Uit dit huwelijk: 1. Cornelis Janse Dominicus, gedoopt te Wemeldinge op 3 maart 1623, landbou wer te Flatbush in Nieuw-Amsterdam, trouwt met Trijntje Gillis Mandeville. 2. Jacob Janse Dominicus, gedoopt te Wemeldinge op 26 december 1626, landman, bierbrouwer, schepen en schout te Wemeldinge, gezworene van de Breede Watering Bewesten Yerseke, overleden te Wemeldinge op 6 juni 1708, trouwt te Yerseke op 29 januari 1650 met Forretje Foortse Sweedijck, dr. van Foort Cornelisse Sweedijck en Aechtgen Martens, geboren te Yerseke in 1629, overleden te Wemeldinge op 14 mei 1702. 3. Janneken Janse Dominicus, gedoopt te Wemeldinge op 2 mei 1629. 4. Maeyken Janse Dominicus, gedoopt te Wemeldinge op 2 april 1631. lib. Geerdtken Cornelisse Dominicus, dr. van Cornelis Dominicus (I) en Tanneke Adriaens, trouwt met Adriaen Jacobse Gelock, zn. van Jacob Jacobs Gelock en Adriaenken Jaspers, geboren rond 1598, landman, schepen te Kloetinge. Uit dit huwelijk: 1. Tanneken Adriaens Gelock. 2. Dominicus Adriaens Gelock, landman, schepen te Kloetinge. 3. Adriaenken Adriaens Gelock, trouwt 7

De Spuije | 2017 | | pagina 9