GIDS DOOR NEDERLAND V w_ j Afb. 1. Omslag van de Gids door Nederland. Uitgegeven ter gelegenheid van Plan 1913. (Collectie auteur.) feestelijkheden rond het eeuwfeest maakten dan ook deel uit van een veel omvattend activiteitenprogramma: het zogenaamde 'Plan 1913'. De oorsprong van Plan 1913 lag in novem ber 1911. G.S. de Clercq, secretaris van de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel schreef in die maand in het Tijdschrift voor Nijverheid een artikel naar aanleiding van de te verwachten opening van het Vredespaleis in Den Haag in 1913. Bij die gelegenheid werden grote aantallen bezoekers verwacht van over de hele wereld. Hij vond dat het een goed moment was om de kwaliteiten en de schoonheid van Nederland breed onder de aandacht te brengen om zodoende ook het opkomend toe risme een impuls te geven. Er werd contact gezocht met de Nederlandsche Bond tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer en op een bijeenkomst van de hoofdbesturen van beide verenigingen in Haarlem ontstond Plan 1913. Later zouden zich ongeveer vijftien bonden, verenigingen en maatscha ppen bij het initiatief aansluiten.5) In eerste instantie gingen de gedachten van De Clercq uit naar tentoonstellingen in een dertigtal steden, zodat de bezoekers een indruk zouden krijgen van het hele land, niet alleen van Den Haag en omgeving. In Haarlem zou men een tentoonstelling kunnen orga niseren van oude kunst, in Amsterdam van moderne kunst en kunstnijverheid, in Leeuwarden van volkskunst, in Middelburg van retrospectieve kunst en in Arnhem of Nijmegen iets op het gebied van sport enz. Een Centrale Commissie zou alles coördi neren.^ Er was dus geen nationaal feest, het ging vooral om coördinatie van lokale initiatieven en het zorgen voor publiciteit in binnen- maar vooral ook buitenland. De feestelijkheden zouden verspreid over 1913 plaatsvinden. Het Plan werd enthousiast ontvangen, vooral toen al snel nog een evenement aan het Plan werd toegevoegd: de herdenking van 100 jaar Koninkrijk der Nederlanden. De activiteiten bleven daarna niet beperkt tot de oorspronkelijke dertig steden. Overal in het land werden plaatselijke comité's opgericht om lokale evenementen te orga niseren. En op veel plaatsen verdween de opening van het Vredespaleis naar de achtergrond en ging alle aandacht uit naar de viering van het Eeuwfeest. Het was een mooie gelegenheid om de eenheid van het land eens te benadrukken. In een tijd dat Nederland door de verzuiling werd gevierendeeldkon men laten zien dat het land ook een 'samenleving' was. Met het Huis van Oranje als bindende factor. De onafhankelijkheid werd tot in de kleinste plaatsjes gevierd.7) In samenwerking met de Centrale Commissie werd door de Nederlandsche Vereeniging voor Economische Geografie een gids uitgegeven met de naam Gids 11 Bewerkt door de Nedeplandsche Vereeniging voor Economische Geographie en uitgegeven in samenwerking met de „Centrale Commissie voor Plan 1913" NUGH&VAN DITMAD'S UITG MM ROTTERDAM

De Spuije | 2017 | | pagina 13