MIDDELBURG EXHIBITION Holland- l7July-5ëpr-1913 Zeeland - cosrumes-houses furniture art customs etc Afb. 2. Een ringrijder met op de achtergrond de stad Middelburg op het affiche voor de tentoonstelling van klederdrachthuizen, meubels, kunst en folklore etc. te Middelburg, Frans P. d'Huy, affiche; in kleur, steendruk (h. 86 br. 57 cm), (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata, deel III, nr. 1052.) door Nederland. Het boekje werd vooral geschreven met het oog op de vele buiten landse bezoekers die verwacht werden. Het beschreef de geografische gesteldheid van Nederland en er was veel aandacht voor de economische situatie in het land. Daarnaast waren routes opgenomen voor een groot aantal tochtjes door het hele land, die de bezoekers langs interessante plaatsen moesten leiden. De vermelding van de Bevelanden is summier. Verder dan het noemen van Goes (toen 7.600 inwoners): een vriendelijk stadje; zijn economische beteekenis strekt zich niet veel verder uit dan het eiland lerseke, de hoofdplaats van de oesterteelt en Hansweerd, met scheepsbouw voor Duitsland en Belgiëkwam men niet.8) Het bleef niet bij een boekje en tentoonstel lingen. Er werden puzzels gemaakt van de aankomst van de Prins in Scheveningen, bekers en herdenkingsborden en een reeks postzegels, met afbeeldingen van de koningen Willem I, II en III en koningin Wilhelmina. Ook aan gedenkboeken, pen ningen en prenten ontbrak het niet. Plan 1913 in Zeeland Begin maart 1912 nam de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer het besluit om ook in Middelburg een tentoonstelling te organiseren. Gedacht werd aan een tentoonstelling van Zeeuwse klederdrachten en aandacht voor het bad- wezen.9) Dat de klederdrachten de kern van de tentoonstelling vormden was geen toeval: in binnen- en buitenland werd de Zeeuwse klederdracht geroemd. Zo haalde de organi satie de Engelse schrijver A. Marshall aan die in 1910 schreef: Nergens in Nederland en waarschijnlijk niet in Europa kan eene grotere verzameling van mooie gezichtjes in de meest bekoorlijke kleederdracht en hoofdbedekking worden gezien dan op een marktdag in Middelburg. De levendigheid, schittering en schilderachtigheid van het tafereel zijn eenig en het is nagenoeg onbe grijpelijk, dat op slechts enkele uren afstand van Londen een dergelijk schouwspel is te zien.10) En ook Nederlandse auteurs konden lyrisch worden over, vooral, de Zuid- Bevelandse dracht: Op Zuid-Beveland wordt door de mooie meisjes en vrouwen, leelijke zijn er geloof ik niet, een heel eigenaardige rijke en bevallige kleeding en tooi gedragen ...in het hart van Zeeland wordt ten platte- lande door mans en vrouwen nog een geheel volledige volkseigen kleeding gedragen, zoo fraai en schilderachtig dat alle Parijsche naaisters en alle Engelsche kleedermakers er wel een lesje aan kunnen nemen.n) In de maanden daarna werd het plan uitge werkt en naast de eerder genoemde onder werpen zou ook van woningen, meubelen en volkskunst, zoowel van den tegenwoordigen tijd als van hetgeen uit vorige eeuwen is overgebleven en van gebruiken, welke nog in zwang zijn (gaaischieten, ringrijden ens.) een overzicht gegeven worden. Men wilde ook uitstapjes op Walcheren en daarbuiten 12 f.ptsHuy.

De Spuije | 2017 | | pagina 14