Via de Stationsweg, Jacob Valckestraat, Voorstad, Oostsingel, Grote Kade, Bierkade, Turfkade en 's-Heer Hendrikskinderenstraat reed men richting 's-Heer Arendskerke. Daar werd gestopt bij de hoeve van C. van Stee aan de Postweg, waar van het hek een fraaie erepoort was gemaakt. Van Stee en burgemeester jhr. H.E. Lewe van Nijenstein begroetten de gasten en de jongste dochter van Van Stee bood een Oranje-boeket aan. Het prachtig ingerichte woonhuis werd vertrek na vertrek bezichtigd, vooral de woonkamer was heel bijzonder, omdat de wanden nog geheel bedekt waren met blauwe en paarse tegels. In de voorkamer, de pronk kamerwerd eenige oogenblikken gezeten, waarna de stallen met het vee en de paarden in oogenschouw werden genomen, en een kijkje bij het dorschen werd genomen. Daarna reed men weer verder via Nieuw- en Sint Joosland, waar niet werd gestopt. Middelburg was al vanaf de vroege morgen in opgewonden afwachting van het hoge bezoek. Van Zuid-Beveland, Domburg, Vlissingen en vele andere plaatsen kwam men naar de hoofdstad om het gebeuren bij te wonen. Om kwart over twaalf werd het wachten beloond, als de koninklijke stoet langs de Kanaalweg Middelburg in reed. Na een tochtje door de stad kwam men op de Groenmarkt aan, waar het bezoek aan de tentoonstelling zou beginnen. Burgemeester jhr. M. van den Brandeler en het organisatiecomité wachtten de gasten op. Verder was er een groep van twee- a driehonderd vrouwen en mannen in de fraaiste Zeeuwse klederdracht uit heel de provincie opgesteld. Terwijl zangvereniging Orelio uit Axel het Wilhelmus in de oude toonzetting ten gehoore brachtliep het gezel schap naar de hoofdingang. Bij de ingang stonden vijf schoolmeisjes in Zeeuwse dracht uit verschillende streken en de negenjarige Jansje Willemse uit St. Laurens mocht de koningin een boeket geven, samen gesteld uit orchideëen, odontoglossums en catlyas [cattleya], de lievelingsbloemen van Hare Majesteit. Koningin en Prins kregen ieder ook nog een album met geel kalfslederen band met foto's van de tentoonstelling. Ook kreeg ieder een mooi bewerkte catalogus van de tentoonstelling uitgereikt door twee grappige 3's-Heerenhoekstertjes, de 9-jarige protestant- sche Levina Kareis en de 8-jarige katholieke Kaatje Remijn. Afb. 6. Diorama Gezicht op de haven van Yerseke', door W.F.A.I. Vaarzon Morel, 24 m~, 1913. Het schilderij toont de oesterteelt. (Collectie Oosterscheldemuseum, Yerseke.) 17

De Spuije | 2017 | | pagina 19