andere een toespraak op het dorpsplein door dominee Andrae, die na een inleiding met Psalm 68, een beschrijving gaf over de toestanden van ons volk, vóór, tijdens en na de overheersching van keizer Napoleon. Zijn rede werd afgewisseld met het zingen van Oranjeliederen. Om tien uur trok men naar het schoolgebouw waar de jeugd een traktatie kreeg. Ook hier een toespraak, nu van hoofdonderwijzer A. Arnoldi die ons allen deed gloeien van liefde voor ons aloud Oranjehuis. Vervolgens zong men het welkomstlied, geschreven door I.J.E. Feleus, die dichtte onder het pseudo niem Ulf de Visscher. De kinderen kregen een kleine versnapering in Oranjepapier verpakt en daarna was het pauze tot twee uur. Toen ging het feest verder met de aankomst, met het oorlogsschip de Bever van Prins Willem van Oranje, zogenaamd in Scheveningen, zoals dat in 1813 het geval was geweest. Begeleid door saluutschoten kwam de Prins aan land en werd verwel komd door het Driemanschap, bestaande uit L. van Limburg Stierum (A. Arnoldi), G.K. van Hogendorp en F.A. van der Duyn van Maasdam, die de leiding van het land op zich hadden genomen nadat de Franse troepen vertrokken waren. Vervolgens trok men naar Kattendijke en na enkele toespraken en te zijn toegezongen door schoolkinderen uit Wilhelminadorp, was er een optocht met praalwagens tot bij de hoeve Monnikenhofwaarna men langs een andere weg terugkeerde naar het dorp. Onderweg waren nog een paar telegrammen verzonden. Naar de koningin en naar minster van Oorlog en Marine Hendrik Colijn, om hem te danken voor de medewer king bij de organisatie van het feest. Aan de optocht deden ongeveer 140 Kattendijkse inwoners mee. Al deze activiteiten trokken veel toeschouwers, ondanks het slechte weer: het regende een groot deel van de dag. Rond zes uur was er een diner musiquale voor de voornaamste deelnemers aan het spektakel. Het werd opgeluisterd met muziek van het muziekkorps Oefening en Inspanning uit Kattendijke en het korps uit Kortgene. Tegen half acht traden twaalf schooljongens in matrozenpakjes op die een stukje opvoerden en daarna het lied Hulde aan Neêrlands vloot zongen. Daarna was het tijd voor Ulf de Visscher die het gedicht Kattendijkes wording voordroeg, dat tot groot enthousiasme leidde en het zingen van het Loflied op de katteschulp [oude naam voor Kattendijke] en het Welkomstlied aan Z.Z.H. den Erfprins van Oranje. Na nog een nagespeeelde rechtszaak tegen de Fransen, die veroordeeld werden tot het werken in de door Napoleon geïntroduceerde suiker bieten, was er weer muziek van Oefening en Inspanning. Inmiddels was het mooi weer geworden en was de feestverlichting aange stoken, wat een bijzonder fraaie indruk gaf. Tegen tien uur was er tot slot een groot vuurwerk met een machtig kleureneffect van Bengaals vuur. De dag werd door naar schatting 5.000 tot 6.000 bezoekers uit de wijde omgeving bezocht. Voor de gelegenheid werd ook nog Afb. 9. Kattendijke, Onafhankelijkheidsfeesten op 18 juli 1913. Wagen met de Prins van Oranje. Prins van Oranje rechts: Piet J. de Wilde; man met hoge hoed (midden): onderwijzer I.J.E. Feleus; koetsier:A. Feleus. (Collectie gemeentearchief Goes.) 21

De Spuije | 2017 | | pagina 23