januari besloot het Goese hoofdcomité mede met het oog op het bedanken van zeer veel der aangezochte leden en de weinige animo onder de burgerij om nu feest te vierenom in plaats van in 1913 in 1915 feest te vieren. In dat jaar toch zal het 500 jaar zijn dat Goes als stad bestaat, tevens viert dan de Hoogere Burgerschool haar 50-jarig jubileum en wordt hier gehouden de groote Provinciale landbouwtentoonstelling. De buurtcommis- sies werden opgeroepen vooral door te gaan met geld inzamelen, ten einde in 1915 een feest, Goes waardig, te kunnen vieren. Het voorlopig comité werd daarop ontbonden.32) Toch waren er nog mensen die vonden dat er in Goes wel degelijk een onafhankelijk- heidsfeest moest komen en vervolgens nam de buurtcommisie van de Korte Kerkstraat het initiatief over. Ze deden een verzoek aan de vereniging Handelsbelang om de organisatie op zich te nemen. Het bestuur weigerde, maar enkele leden van de ver eniging zochten steun bij de bevolking met het openen van een intekenlijst voor een geldelijke bijdrage. Ook drongen ze aan bij hun bestuur om van mening te veranderen. De bestuurders gaven niet toe, de statuten zouden het niet toelaten. Waarmee ook aan deze plannen een einde kwam. Later werd opnieuw door enkele goedwil lende burgers een voorlopig comité opge richt. Eind juli, begin augustus liep de zaak helemaal vast, zeker toen politiek en pers van verschillende richtingen zich ermee gingen bemoeien. Waarna Burgemeester Wethouders van Goes uit den gang van zaken de conclusie hebben getrokken dat het niet de wensch van de meerderheid der burgerij is gebleken om een Onafhankelijkheidsfeest te vieren, weshalve zij geen vrijheid hebben gevonden financieelen steun bij de raad te vragen. Zonder geld kwam er zeker geen feest en begin augustus besloot ook dit comité er mee op te houden. Het was nu wel duidelijk: er zou in Goes geen onafhankelijk heidsfeest komen.33) Of toch wel, maar dan alleen een kinder feest. Dat vond plaats op donderdag 25 september. Op de Grote Markt verzamelden zich tegen één uur zo'n 1.300 kinderen, van alle lagere scholen van Goes. Gekleed in witte pakjes met waarschijnlijk oranje, rood, wit en blauwe strikken en sjerpen. Bij de mensen die rond de markt woonden, leek er weinig enthousiasme voor het feest, want de nationale driekleur wapperde er nauwelijks. In een lange stoet zouden de scholieren naar de weide van de heer Van der Linde in Klein Frankrijk lopen. Eerst werden echter door fanfare Euphonia het Wilhelmus en Wien Neerland Bloed gespeeld, uit volle borst meegezongen door de kinderen. Daarna ging de stoet op weg, met hun mooi versierde fietsen en kruiwagens. Voorop Euphonia en dan de school van de heer Breetveld, als tweede die van de heer Kloosterman, dan die van de heer Dun, gevolgd door de heer Ittman, als vijfde kwam de Rooms- Katholieke school en als laatste de School met de Bijbel. De stoet werd gesloten door harmonie Hossana. Op de weide aangekomen verdeelden de kinderen zich per 40 over 32 afgebakende vakken. Er werden spelletjes gedaan zoals koekhappen, mastklimmen, ringrijden met de fiets en zaklopen. Er werd limo nade en krentenkoeken uitgedeeld en er waren optredens. Door een goochelaar, de eenig-komieke M.P. Ockhuijzen 34) en door de muzikale neger naar wien tegen 5 uur al de kinderen kwamen kijken. Dat was me een pret! Alles verdrong zich om de estrade waar de zoon van Senegambië zijn onbetaalbare grappen verkocht. Na deze optredens ging de stoet terug via de 's-Heer Hendrikskinderenstraat, Van den Boschstraat, Nieuwstraat, Beestenmarkt, Vlasmarkt en de Rijfelstraat, weer naar de Grote Markt. Daar kregen de kinderen ter herinnering een aluminiumbeker, waarop in een schild, gedekt door de koningskroon staat gegraveeerd: 'Neerland's onafhankelijk heid 1813-1913Onder begeleiding der har monie Hosannawerd gezongen "t Is Oranje, 't blijft Oranje' en Wilhelmuswaarna de kinderen, doodmoe maar hoogst tevreden en overgelukkig, naar huis gingen. De kinderen van de bewaarschool hadden 's morgens al lekkers, geschenkjes en een souvenirbeker gekregen en voor de volwasse nen was er 's avonds nog een optreden van harmonie Hossana op de Grote Markt. Het was een feestelijke dag geweest en, 23

De Spuije | 2017 | | pagina 25