Emile Boonman over de St. Gerardus Majellaschool in Kwadendamme Hester van Rees Eind november wordt in het Historisch Museum De Bevelanden de expositie geopend Over 't dorp in de Zak. Dat zal gaan over het dorpsleven in de negentiende en twintigste eeuw met aandacht voor notabe len, kleding, kinderen (De schoolmeester) en de werklieden. Het bijgaande artikel sluit -wat betreft het onderwijs- hierop aan, maar is een halve eeuw later in de tijd gesitueerd. De heer Boonman -vrijwilliger bij het depot van het museum, en onderwijzer vanaf 1968 op de rooms-katholieke St. Gerardus Majellaschool in Kwadendamme en later directeur- en ik ontmoetten elkaar tijdens het etentje na de jaarlijkse fietstocht van de vrijwilligers van het museum. Bij de fietsstop voor de vroegere Gerardus Majellaschool gaf hij uitleg, dus waarom niet een verhaal uitwerken over zijn ervaringen in het onderwijs vroeger? Afb. 1. Emile Boonman voor de St. Gerardus Majellaschool. (Foto's H. van Rees.) Het onderwijs was vroeger gescheiden. Iedereen ging naar de eigen katholieke of prostestantse school. In 1874 startte de rooms-katholieke Parochiale school in een houten gebouwtje voor alle kinderen van de parochie -en dat was een groter gebied dan alleen Kwadendamme. Ze zaten met zijn allen in één lokaal en kregen les van één meester. De handwerklessen werden verzorgd door de vrouw van de meester. In 1916 werd de Gerardus Majellaschool gebouwd aan de Johan Frisolaan (vroeger de Kerkstraat), zoals hij nu nog aan de buitenkant herkenbaar is. Het was even eens een gemengde school maar nu met vier lokalen. Gezamenlijk onderwijs voor de klassen 1 en 2, 3 en 4, 5 en 6, en het vierde lokaal voor overblijvende kinderen om hun boterham op te eten. De komst van de zusters Ursulinen uit Bergen (N.H.). in 1925 naar Kwadendamme betekende het eind van het gemengde onderwijs. Zij wilden gescheiden onderwijs voor jongens en meisjes. De meisjes kwamen in de Gerardus Majellaschool die de nieuwe naam Lidwina kreeg; voor de jongens werd in de tuin van de pastoor ruimte gevonden voor een nieuwe school met de oude naam Gerardus Majella. In 1961 vertrokken de Ursulinen en werden opgevolgd door de Fransciscanessen uit Etten (Brabant). In 1970 echter werd een nieuw schoolbestuur gesticht met de naam Stichting Katholiek Onderwijs Kwadendamme. Dat betekende opnieuw gemengd onderwijs en de Franciscanessen vertrokken. Er volgde een verdeling van klassen over de twee bestaande gebouwen. Maar onderwijs in twee gebouwen was natuurlijk ook niet echt handig, en daarom werd geijverd voor de bouw van een nieuwe school. Zo kwam de Mgr. Heyligersschool aan de Sportweg tot stand. In 1974 trokken alle leerlingen van de zes klassen in deze nieuwe gemengde school. Dat was de vierde school in het honderdjarig bestaan van 25

De Spuije | 2017 | | pagina 27