aangesteld als leerkracht voor de klassen 3 en 4 van de jongensschool, in de oude Gerardus Majellaschool aan de nu Johan Frisolaan, naast twee andere leerkrachten, de een voor de klassen 5 en 6, de ander voor de klassen 1 en 2. Boonman vertelt: de kinderen kwamen 's ochtends naar school en de eerste bel was het sein dat kinderen per klas twee aan twee in de rij moesten gaan staan. Bij de tweede bel moest iedereen stil zijn en er werd net zo lang gewacht tot iedereen ook stil was! En dan liepen de klassen een voor een naar binnen. In de klassen zat je twee aan twee aan tafeltjes. Het gebouw had hoge ramen, zo geplaatst datje als kind niet naar buiten kon kijken. Dat lijkt misschien niet kindvriendelijk, maar de kinderen wisten niet beter, en de concentratie op de leerstof was beter. De vloeren waren van linoleum, maar in de meisjesschool waren ze van hout. Ze moesten natuurlijk schoon zijn en werden altijd geveegd, gepoetst en geboend, maar ze schoven zo makkelijk dat tafeltjes en stoeltjes aan het eind van de dag allemaal recht gezet moesten worden. De lokalen werden verwarmd met een Afb. 2. De St. Gerardus Majellaschool uit 1916. het katholiek onderwijs in Kwadendamme sinds 1874. In 1987 werd de school gecom pleteerd met de kleuters (nu groep 1 en 2). De jongensschool achter het kerkhof werd ingericht als kantine en kleedlokaal voor de voetbal en dat is het nog. In 1995 werd het toenmalige schoolbestuur opgeheven en gingen alle katholieke scholen van de gemeente Borsele op in een nieuw bestuur: Stichting Katholiek Onderwijs Borsele. Hieronder vallen de scholen van Kwadendamme, Ovezande, 's-Heerenhoek en Heinkenszand. Voor de vier scholen zijn er twee directies en twee locatieleiders. In de oude Gerardus Majellaschool vestigde zich het schilderbedrijf Franse, dat er tot op heden nog zit. Het gebouw werd welis waar aangepast aan de bedrijfsvoering van Franse, maar de voorkant is nog in originele staat. Opvallend vandaag de dag is de tekst in het front boven de deur St Gerardus Majellaschool: Een gehoorzaam mensch Zal gewagen van zegepraal SPR.XXI 27 Hoe verging het de heer Boonman (geboren 1943) als onderwijzer? Hij werd in 1968 26

De Spuije | 2017 | | pagina 28