Scheepsverkopingen in Mechelen van verkopers uit Zuid-Beveland in de zestiende eeuw Frangois van der Jeught Vooraf Mechelen, gelegen tussen Antwerpen en Brussel, was sinds de Middeleeuwen een Heerlijkheid, een zelfstandige stadstaat, met een statuut dat ongewijzigd bleef tot in 1795. In de dertiende en de veertiende eeuw was Mechelen een bloeiende, rijke stad dankzij de lakennijverheid. Het Mechelse wollen laken was van uitzonderlijke kwa liteit en werd, via de jaarmarkten van onder meer Frankfurt, uitgevoerd tot in Kiev en Gdansk. Het was in deze periode dat de stenen stadsomwallingen werden gebouwd met twaalf enorme stadspoorten. Maar ook de lakenhalle (dat is het huidige stadhuis), het schepenhuis en een aantal gotische kerken dagtekenen uit de veer- tiende-vijftiende eeuw. Vanaf 1452 werd de machtige Sint-Romboutstoren opgetrokken onder leiding van generaties bouwmeesters Keldermans. Mechelen is de oude hoofd- en hofstad van de vroegere Nederlanden. In 1473 verhief de Bourgondische hertog Karei de Stoute Mechelen tot zetel van het 'Parlement', later 'Grote Raad'. De Grote Raad van Mechelen bleef het hoogste gerechtshof van de toen malige Nederlanden tot zijn opheffing in 1795. Margareta van York, zus van de Engelse koning Edward IV en weduwe van Karei de Stoute, hield in Mechelen haar residentie tot aan haar overlijden. Van 1507 tot 1530 was Mechelen onder het bestuur van landvoogdes Margareta van Oostenrijk de feitelijke hoofdstad van de Nederlanden. Aan haar hof werden haar neefjes en nichtjes opgevoed, onder wie Karei. Hij werd later keizer Karei V, de heerser over 'een rijk waar de zon nooit onderging'. Mechelen was de stad waar Karei V het langst ononderbro ken verbleef. De aanwezigheid van het hof en de Grote Raad was een aantrekkingspool voor kunsten, ambachten, handel en nijver heid in de stad. In de zestiende eeuw was Mechelen onder andere het centrum van de wapenindustrie en de wapenhandel in de Nederlanden. Hier werd de keizerlijke kanongieterij opgericht. In de binnenstad aan de Dijle kwam het wapenarsenaal, dat vanaf 1551 officieel het algemeen depot was van de artillerie in de Nederlanden. Net 30

De Spuije | 2017 | | pagina 32