Nederland: het begin van de Hollandse Gouden Eeuw. Scheepsverkopingen De originele koopakten van de vaartuigen, die aan de contracterende partijen werden uitgereikt, gingen verloren. Hun verkorte versies - de zogenaamde minuten - bleven wel bewaard, dankzij de zorgvuldige notitie destijds van ijverige schepenkler ken in registers ten behoeve van de eigen administratie. Exhaustief onderzoek van een reeks akten, gekend onder de benaming Procuratoria bewaard in het Mechels Stadsarchief, brach ten niet minder dan 1.142 scheepsverkopin gen in Mechelen aan het licht. Het waren voorheen ongekende data. Op enkele hiaten na vormen de registers van de Procuratoria vanaf 1552 een ononderbroken geheel tot in de zeventiende eeuw. Naast de identifi catie van 67 Mechelse scheepsbouwers kon meteen voor de tweede helft van de zes tiende eeuw de evolutie van de scheepshan- del in de Dijlestad getekend worden.2) De minuten werden, zoals de benaming suggereert, beknopt opgesteld in de vorm van een schulderkenning: de koper, met opgave van zijn naam, voornaam, beroep en afkomst, erkende een bepaalde geldsom in een bepaalde munt verschuldigd te zijn aan een crediteur. De koper was ertoe gehouden zijn debet (schuld) af te lossen op nauwkeu rig bepaalde data. Deze tijdelijk uitstaande schuld was blijkbaar de reden waarom de overeenkomst op schrift werd gesteld. Voor de verkoper was het essentieel om een officieel document, gewaarmerkt door de Afb. 2. Zicht op het klooster van Bethaniën huiten de stadswallen van Mechelengesticht in 1421 door Maria van Boutersem, dochter van Hendrik VIII van Boutersem, heer van Bergen op Zoom en van Beatrix van Polanen. Op de Dijle varen twee pleitschepen in de richting van de Winketpoort. Het grootste vaartuig voert op de achtersteven en op de mast de Hollandse vlag. Rechts aan de stadswal is de Adegempoort. Op de achtergrond de Sint-Romboutstoren. In 1572 werd het klooster door Staatse troepen platgebrand. Het originele schilderij behoort tot de collectie van de Koninklijke Musea voor Schone Kunsten in Brussel. Regionale Beeldbank Mechelen SMEOO1001465.) 32 «MMWe Mi M VrOVW «Vefi* B^vinni V'«n l*i 'Öuofcr.vw Ickxn voorwi [Èlfmoci |ChpWtiWïrl nur Iwl

De Spuije | 2017 | | pagina 34