Inhoud Woord vooraf Woord vooraf De teloorgang van de vishuizen op Zuid-Beveland Jan de Ruiter2 100 jaar Nederlandse onafhankelijkheid 1813-1913 Jan de Jonge10 Emile Boonman over de St. Gerardus Majellaschool in Kwadendamme Hester van Rees. 25 Scheepsverkopingen in Mechelen van verkopers uit Zuid-Beveland in de zestiende eeuw Frangois van der Jeught30 Emelisse en Hamerstede, twee verdronken dorpen op Noord-Beveland Nico van Dinther36 Reacties van lezers Activiteiten december 2017 - april 201845 Zoekplaatje Spuije 10145 Boekindruk: De luchtoorlog boven Noord-Beveland, deel 1 Gerard van der Wal46 Twee keer Kimpe Frank de Klerk47 Na sinds 1998 deel te hebben uitgemaakt van de redactie van de Spuijeheeft Hanny Louisse besloten met het redactiewerk te stoppen. Eind 1998 is besloten om met de jaarboeken te stoppen en de Spuije van een blaadje dat twee keer per jaar verscheen, om te vormen tot een tijdschrift dat iedere vier maanden naar de leden zou worden gestuurd. Hanny heeft toen het ontwerp van de nieuwe Spuije gemaakt en heeft sindsdien met veel inzet bijgedragen aan het maken van het blad. We willen haar op deze plaats dan ook hartelijk danken voor het vele werk dat ze, naast haar activiteiten in het bestuur van de Heemkundige Kring, al die jaren in de redactie heeft verzet. Deze Spuije begint met een artikel over gebouwen die veel dorpen op Zuid-Beveland hebben gesierd, maar die nagenoeg overal verdwenen zijn: de vishuizen. In het westen van Zuid- Beveland werd in deze gebouwtjes de verse vis aangevoerd die daar door de dorpsbewoners kon worden gekocht. Daarnaast was het ook een ontmoetingsplaats voor jong en oud. Jan de Ruiter geeft een overzicht van de bekende vishuizen. In een artikel van Jan de Jonge gaan we terug naar de zomer van 1913. Toen werden in het hele land activiteiten georganiseerd ter gelegenheid van de viering van 100 jaar Nederlandse onafhankelijkheid en de opening van het Vredespaleis in Den Haag. Ook in Zeeland en op de Bevelanden deed men hier op veel plaatsen aan mee. Er was een grote tentoonstelling in Middelburg en op veel dorpen vierde men enthousiast feest. Met een uitzondering: Goes, daar werd veel gepraat, maar weinig gedaan. Met Hester van Rees kijkt Emile Boonman vervolgens terug op zijn leven als onderwijzer in Kwadendamme. Begonnen op de jongensschool van het dorp, kreeg hij later de leiding over de nieuwe gemengde school. Veel veranderde in die jaren, veel verbeteringen, maar niet alles lijkt nu zonder meer beter. Een bijzondere bijdrage komt uit Mechelen. Francois van der Jeught beschrijft hoe in de zestiende eeuw scheepseigenaren van de Bevelanden naar Mechelen kwamen om hun schepen, met namen als heude, pleit, kogge en waterschip daar te verkopen. Een vorm van handel waar eerder nauwelijks iets over bekend was. Zo draagt onderzoek in het Stadsarchief van Mechelen bij aan de kennis over het verleden van de Bevelanden. Voor het laatste artikel blijven we dichter bij huis, op Noord-beveland. Nico van Dmther vertelt over de verdwenen dorpen Emelisse en Hamerstede. Plaatsen waar we nu alleen de namen nog van kennen, maar die door bodemvondsten en documenten toch weer enigszins tot leven komen. We wensen u veel plezier met het lezen van deze Spuije. Bestuur en redactie 1

De Spuije | 2017 | | pagina 3