Afb. 4. Oorkonde uit circa 1223 1224. (Archief Ter Doest, uit: Gerard van der Wal, Cats voor 1530, pagina 246.) hij op voordracht van de meesteresse en de nonnen van dat klooster benoemd is, en zulks niettegenstaande het verzet, hiertegen ingebracht door Nicolaus van Middelburch, bisschop van Forum Sempronii. Martinus Huyssman was, notaris, vicaris te Oost- Souburg en in het gasthuis te Emelisse, kan unnik in de Noordmonster, cureit [pastoor] van Kampen.15) In 1223 werd de abdij Onze-Lieve- Vrouwekamer (een nonnenklooster) bij Noorddijk onder Emelisse gesticht op door de abdij Ter Doest verworven grond. Lielt van Stavenisse schonk 25 gemet land in Noord-Beveland gelegen tussen Calfliet en Wifliet aan de abdij.16' Het klooster werd toegelaten tot de cisterciënzer orde. De Cisterciënzers waren veel betrokken bij bedijkingen. De geschiedenis van het klooster op Noord-Beveland laat zich in een aantal oorkonden nader beschrijven.17) Rond 1240/1242 schenkt Nikolaas van Putten aan de zusters van Mariënkamer de grote en de kleine tiend vanaf de Juttesloot tot Strienemonde en zegt haar weiden toe voldoende voor 300 schapen. Op 1 juni 1261 wordt de tiend van Emelisse en Kats in pacht gegeven aan abdis en convent van Noorddijk. Die tiend hield Hugo geheten Ellics, zoon van Arnout Nous, van het kapittel van Sint Pieter te Utrecht van hen in pacht, tegen een pacht van 10 schelling Vlaams jaarlijks. In 1266 wordt in het klooster te Noorddijk een kwestie opgelost tussen de abdij Ter Doest en enige lieden over het land Albrandswaard (gelegen tussen Poortugaal en Rhoon in de provincie Zuid-Holland en tegenwoordig de gemeente Albrandswaard vormend) waarbij de abdis als getuige mede zegelt. Op 25 juli 1282 geven Gijsbert, deken, en het kapittel van Sint-Pieter te Utrecht de zes gemet tienden in Kampen die Hugo Gower, ridder, en diens dochter Adelissa van hen in pacht hadden gehouden, voor twee schelling Hollandse jaarlijks in pacht aan Agaat, abdis, en het convent van Mariënkamer te Noorddijk, met de bepaling dat iedere nieuwe abdis de pacht voor zes schelling sterling zal vernieuwen. Floris van Henegouwen, ridder, staat op 3 oktober 1282 de goederen in Noord- Beveland die hij gekocht had van abdis en convent van Rijnsburg af aan abdis en convent van Noorddijk tegen de verplichting een aantal jaarlijkse renten te besteden aan goede werken en pitanties, een kapelanie Afb. 5. Zegel 31 mei 1266 van de abdis van Noorddijk te Emelisse, zegel van groene was. Afb. van de abdis, staande met kromstaf. Randschrift -—ABBA-—-AE. 38 IVi-vhotI, lwC |«e 1AÜ- <mU ,#,f*« ,Au«-> "WT' Muf rf.PT»^ V«'< (j'^ lt|01»«4) ,M «f>»«

De Spuije | 2017 | | pagina 40