verantwoord van de pacht van de tienden te Cats: Heer Clais Costijns met 25 gemet tienden in Welle, Dijshoecke, Lisse, 5 gemet in Hamerstede (er staat abusievelijk Haamstede) en Edekinge, de grafelijke tienden bedragen 20 schelling. Idem ontvan gen tienden van circa 40 gemet 1 quaert; 9 schelling, 5 denieren.28) In Cats werd in 1333 verder vermeld: Jkvr. Lizebeth dochter Heer Claes van Cats, 5 m tienden op Hamerstede 1 kwartier tienden in Cats en in Emelisser ambacht; llschelling 7 denieren.29) Het is in deze tijd, circa 1330, dat zich er een burenruzie lijkt af te spelen: In Emmeliserambocht: Jan Heynricxs van Hamerstede, van dat hi Liele (Elizabeth) Jacobs dochterdie ombejaerd was, gaf Dankard Heynrics in huwelike buten haren maghen van haren vader, verdinghede omme 20 pond tor. et sol. In Lisse: Dankard Jans s. en de Jan Heynrix s. van der Lisse, van dat zi Jan Heynrix s. van Hamerstede ghevanghen helden zijns ondankens, verdingheden 20 pond tor. et sol.m Het ziet ernaar uit dat Jan Hendricksz. van Hamerstede, Liele (Elizabeth) Jacobsdochter ten huwelijk heeft gegeven, zonder mede weten van haar verwanten, aan Dankard Hendricksz. (zijn broer?). Als reactie daarop lijkt het dat Dankard Janz. en Jan Hendricksz. van der Lisse, Jan Hendricksz. van Hamerstede, tegen zijn wil, gevangenne men. Beide acties worden door de rentmees ter van de Grafelijkheid beboet. Hoe alles afloopt is helaas niet bekend. Het betreft tevens de tot nu oudst gevonden vermelding van leden van het geslacht van Hamerstede. In 1395 komen we weer een vermelding van Hamerstede tegen. Het Westenderdendeel van Noord-Beveland omvatte in die tijd: Soecke, Koningshem, Welle, Hamerstede, Emelisse, Edekinge, Cats en Cortgene.31) Ongeveer twintig jaar later, in 1416, werd een oorkonde opgemaakt voor Gillis Symionsz., Harnout Pietersz. en Gillis Dodijnsz. als schepenen van Hamerstede en Edekinge dat Glorie Heynric Ermboutsz. weduwe aan Bodijn Henricvz. 1 V2 gemet land verkoopt met daarop een huis en begrensd door het kloosterland Waterlooswerve in het oosten, Jan Willemsz. in het zuiden en noorden en de Heerweg in het westen.32) Uit bovenstaande blijkt dat Hamerstede en Edekinge twee afzonderlijke plaatsen zijn met één gezamenlijke schepenbank. Volgens een laatste vermelding werd op 20 december 1531 (dus na de stormvloed van 5 november 1530) jonkvrouwe Margriete Anthonis Baveston beleend met goederen, 38 gemet en 241 roeden ambachts, gelegen in Cats bewesten Waels, Hamerstede, Edekinge, Nyeukerkcke, Emelisse, Gheersdijk en Wissenkercke, door haar gelost van de grafelijkheid, aan welke zij bij doode van jonkvrouwe Katherina van Overbrouck, Anthonis Bavestons weduwe, haar moeder vervallen waren.33) Tenslotte verdween ook Hamerstede definitief in 1532. De archeologische vondsten gedaan te Hamerstede door Piet Zuijdweg van aarde werk uit de periode 1500-1650 etc. zullen afkomstig zijn van (Nieuw) Hamerstede daar Oud-Hamerstede toch niet meer bewoond zal zijn nadat het buitendijks is gebleven na de storm van 1288.34) Nico van Dinther was in zijn werkzame leven zelfstandig AA (Accountant- Administratieconsulent). Nu verricht hij genealogisch- historisch -en archeologisch onderzoek en publiceerde deze deels, in Ons Voorgeslacht, mededelingenblad Ned. Kastelenstichting (over kasteel Heeswijk) in een heemkunde blad als De Wojstap (Heeswijk-Dinther), in boeken (drie stuks) en op de website www.nicovandinther.nl. 42 Noten: 1. Westerheem jaargang 55, oktober 2006 blz. 238-245. Beeldbank Zeeuws Archeologisch Depot, Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. 2. OBHZ I, nr. 361 en 351. 3. Maurits Gysseling, Toponymisch woordenboek van België, Nederland, Luxemburg, Noord-Frankrijk en West-Duitsland, deel I, A-M, 1960, blz. 316. 4. Op 26 april 1230 wordt melding gemaakt van de kerktienden van Emelisse die gegeven worden aan het hospitaal van Emelisse. Oorspr. NA Den Haag, archief graven van Holland nr. 1053; Dr. J.G. Kruisheer, OBHZ deel II, 1222 tot 1256 nr. 502. Mr. R. Fruin, de leenre- gisters Bewesten Schelde, 1170-1535,'s-Gravenhage Martinis Nijhoff, 1911, nr. 1. Zie hierover bij de genealogie van der Lisse. 5. Zeeuws archief rekenkamer van Zeeland, Rekeningen Bourgondisch-Oostenrijkse Tijdvak (1433-1584), regest

De Spuije | 2017 | | pagina 44