Readies van lezers De Soomer, Het verzet in Goes, en de Slag om de Schelde In de vorige Spuije stond op pagina 42 een aanvulling door Johan Boogerd op het artikel Schilderijen van De Soomer in Spuije 100. Daar kregen we een reactie op van mevrouw Carla Rus die bezig is met een groot onderzoek naar het verzet in Goes in de Tweede Wereldoorlog. Zij schrijft een boek over dit onderwerp en speciaal over de verzetsgroep van haar vader Jaap Rus. Een van de besproken verzetsmensen is M.D. de Groot. Óp verzoek van de familie schrijft Carla Rus: 'Waarom ik jullie nu schrijf is het volgende: in de laatste Spuije stond een ingezonden brief van Johan Boogaard over familie De Groot in relatie tot de georven schilderijen van De Soomer. Ik ben ook in gesprek met de nazaten van familie De Groot, zowel met de kinderen van Johnny als van Els. Heb dus veel extra informatie van hen over de familie, maar wil dit pas in het boek prijsgeven. De familie wilde in ieder geval al wel laten weten dat er een paar foutjes in deze brief stonden. Het is niet de vader maar de grootvader (De Groot) die uit Uden kwam. Verder is Betje de Groot niet ongehuwd gebleven, maar later met Jan Aarts getrouwd.' Zoals het er nu naar uitziet zal het boek over het Goese verzet in 2019 verschijnen. Intussen is in het blad Terugblikhet maand blad van De Documentatiegroep '40-'45, een lang artikel van Carla Rus verschenen over 'De Slag om de Schelde'. In het artikel wordt op heldere wijze een beeld gegeven van die strijd en de omstandigheden waaronder die plaatsvond. Ook de rol van het verzet wordt in het artikel besproken. Meer informatie op www.documentatiegroep40-45.nl Nieuwe abonnees krijgen ook het nummer met dit artikel. Soldaat Piet Geelhoed Van de heer Anton van Dorp, secretaris van de Stichting het Kwartier van Oisterwijk en vice-voorzitter redactielid van de Heemkundekring De Kleine Meijerij, ontvin gen we een reactie op het artikel van Cees van den Bovenkamp over Piet Geeldhoed in de vorige Spuije. Hij schijft: 'Met interesse las ik het artikel over soldaat Piet Geelhoed. Ik wil u echter attenderen op een onvolkomenheid. Op blz. 35 bovenaan, 4e regel, 2e kolom staat: Tilburg (25 oktober). Ik lees dat als werd Tilburg op 25 oktober bevrijd. Dit is echter niet correct. Tilburg werd 'pas' bevrijd op 27 oktober door de 15th Scottish Division onder commando van Major-General C. Barber. Wel is het zo dat de Prinses Irenebrigade nauw betrokken was bij de bevrijdingsgevechten van Tilburg. De Prinses Irene Brigade nam vanaf augustus 1944 deel aan het twee maanden eerder gestarte bevrijdingsoffensief van de geallieerden. In oktober van dat jaar was de brigade betrokken bij de strijd rond Tilburg. Zij naderden Tilburg vanuit het zuiden, vanuit richting Hilvarenbeek. In de wijk Broekhoven hebben de Nederlandse militairen zeer heftig gevochten tegen de bezetter. Het aantal gewonden bij de brigade was dan ook relatief driemaal zo hoog als bij hun Schotse wapenbroeders. Kort voordat de geallieerden Tilburg zouden binnentrek ken, kreeg de brigade het bevel om richting België op te rukken, waardoor ze niet kon deelnemen aan de intocht. Tilburg telt veel gedenktekens van oorlog, verzet en bevrijding. De twee bekendste zijn het Monument Koninklijke Nederlandse Brigade Prinses Irene en het Monument van de 15th Scottish Divisionbeide als herin nering aan hun rol bij de bevrijding van Tilburg.' Correctie onderschrift In de vorige Spuijeaflevering 101, stond in het artikel Rijkdom op het platteland van Zuid-Beveland in de zeventiende eeuwdoor Klaasjan Visscher, op pagina 8 bij afbeel ding 4 een verkeerd onderschrift. Het juiste onderschrift is: Boerderij in de Oostpolder bij Wolphaartsdijk, eigendom van schout Adriaen de Jonghe en Cornelis Oosthoeck, door landmeter Polij, 1699. (Gemeentearchief Goes, HTA, nr. 2871, familiearchief De Perponcher Sedlnitzky.) 44

De Spuije | 2017 | | pagina 46