Boekindruk: De luchtoorlog boven Zeeland Deel 1 Noord-Beveland Wim de Meester en Kees Stoutjesdijk: De luchtoorlog hoven Zeeland, deel 1 Noord- Beveland, A4 formaat, hardcover226 pagi na's in z/w, uitgegeven onder de vleugels van de stichting WW2research. Verkrijgbaar via de stichting WW2research, bij de webwinkel van Wings to Victory, Le Grand Bazar in Kortgene, Paard van Troje in Goes, Koperen Tuin in Goes en de Drukkery in Middelburg, verkoopprijs 19,95. De luchtoorlog boven Zeeland, deel 1 Noord- Beveland. Dat is de titel van het boek dat op woensdag 12 april in het Drenthehuis te Geersdijk werd gepresenteerd. Het boek werd door kolonel Scott C. Fischer, lucht macht-attaché van de Amerikaanse ambas sade en Marcel Delhez, de burgemeester van Noord-Beveland, in ontvangst genomen. Het is een prachtig boek, met veel nieuwe gegevens en fotomateriaal. Er is gekozen voor de beschrijving van de (persoonlijke) geschiedenis het neergescho ten vliegtuig, de vlucht, zijn doel en over de bemanning. Ook is er aandacht voor de 'tegenstander' die het vliegtuig neerschoot. En niet alleen over de oorlogsperiode, ook hun vroegere en latere leven wordt uitge breid beschreven. Daaruit blijkt een grote mate van betrokkenheid. Dat uit zich ook in de gedetailleerde aandacht voor de mensen en hun omgeving, de gebeurtenissen en voor hun vliegmachine, met daarbij vele foto's. De schrijvers weten een en ander ook te plaatsen in een groter (luchtoorlogs-) verband. Door deze kennis en aangevuld met vele details over de lokale situatie, is het boek een rijke bron van informatie. Zowel voor geïnteresseerden in de krijgsge schiedenis en in het bijzonder de luchtvaart, als ook voor de liefhebbers van de regionale geschiedenis. Er wordt verhaald over vele markante personen en indrukwekkende gebeurtenissen, wat het boek interessant, menselijk maakt en het leest spannend en gemakkelijk. Ook op andere gebeurtenissen uit de oorlogsperiode wordt ingegaan, AJb. 1. Omslag van het boek. zoals de VI die neerkwam bij Kortgene, de inrichting van de luchtverdediging nabij Colijnsplaat en Kats, de aanval op het veerschip Prins Hendrik en andere wetenswaardigheden. Puntje van kritiek is dat veel stukken (vaak de bronnen) worden weergegeven in het Duits of/en Engels. Dat maakt de leesbaarheid moeilijker en veronderstelt een kennis die wellicht bij 'niet luchtvaart ingevoerde' mensen niet aanwezig is. Daarom is een korte vertaling gewenst, ook bij de weergave van documenten die in deze talen zijn geschreven. Het zou goed zijn die met een ondertitel toe te lichten en te vereenvoudigen. Wat zou je willen weten als je over de luchtoorlog gaat lezen in Zeeland en in dit geval op Noord-Beveland? Op die manier las ik het boek. Zo zocht ik naar de organisatie 46

De Spuije | 2017 | | pagina 48