Afb. 1. Visperk Goes. Het huidige visperk op de Kleine Kade te Goes is gebouwd in 1649. (Foto auteur 20-09-2017.) mensen benoemd, die belast waren met de keuring en het toezicht op de vis markt. Zo werd op 23 januarij 1819 ten stadhuize van Goes publijk verpagt den afslag van de visch op de vischmarkt en het vischboek alhier voor den tijd van vijf achtereenvolgende jaren.A) In de voor schriften van de Stad Goes was bepaald dat de vismarkt dagelijks na afloop moest worden schoongemaakt en de afval van vis worden opgeruimd. In november 1834 werd Cornelis Zuidweg benoemd als Keurmeester van den Visch en Oppasser van de Vischmarkt en de VischputF Goes is overigens nooit een thuishaven voor veel vissers geweest. In 1811 waren er maar twee gezinnen, die hier hun brood mee verdienden.6) Op de dorpen zal geen sprake geweest zijn van afslag of mijnen van vers aan gevoerde vis, maar die zal ter plaatse langs de huizen zijn uitgeleurd. Op het verlangen van de ingezetenen om cen traal in het dorp een vast punt te hebben waar vis en andere bederfelijke goederen, zoals bijvoorbeeld vlees, te koop konden worden aangeboden, kwamen in de meeste dorpen in het westelijk deel van Zuid-Beveland,7) kleine beursachtige gebouwen tot stand, met een pannen of leien dak, rustend op pilaren, met een stenen achterwand en aan drie zijden open. Hierdoor lagen de uitgestalde bederfelijke etenswaren beschermd tegen de zon en kon de wind voor natuur lijke koeling en ventilatie zorgen. Van een aantal vishuizen is bij benadering bekend wanneer ze gesticht dan wel vernieuwd zijn. In 1634/35 werd het vishuis op het markveld te Kloetinge aanzienlijk verfraaid. Er werden vijf pilaren besteld bij een steenhouwer uit Middelburg. Ook werden daar in de zeventiende eeuw Afb. 2. Gevelsteen. Dit is één van de drie gevelstenen aan het huisje van het visperk in Goes. Zij zijn in 1649 vervaardigd door meester steenhouwer Jan Hodsee uit Middelburg. (Foto auteur 20-09-2017.) 3

De Spuije | 2017 | | pagina 5