elke soort aan hoe ze smaken en soms het recept hoe de vis klaar te maken.14) Zo schrijft hij over tong: hare vastigheit van visch heeft een ongemeen aengename en lieffelijke smaekSy bederven niet lichtal worden sy eenige daegen bewaert. Door het vervoeren worden sy beter. Eten met een suure saus of gebakken in boter. Bij de schelvis noteerde hij: aengenaeme smaek en van goet en bequaem voedsel bevondenmet boter en pietercelie, wordt veel door de gemeene lieden gegeten. Smallegange zag deze vis, die al vier tot vijf dagen oud was, tijdens zijn studen tentijd te Utrecht op de vismarkt liggen. De vis werd in ketels water gekookt en hij was zeer verwonderd dat de geur en smaak in enkele dagen veel beter was geworden.15) Een ander visje dat van slechte lieden (arme mensen) veel gekocht werd was de schardijn. Viskot te Ovezande Omdat met name de schelvis en de tong langer verkocht konden worden na de vangst, maakte dat deze vissoorten uiter mate geschikt waren om op de dorpen via het vishuis te verkopen. Het verklaart in ieder geval de afbeelding op één van de gevelstenen die vroeger het vishuis Afb. 4. Het rijk met ornamenten versierde vishuis te Ovezande naar een tekening van Jan G err its e Visser in Bachiene s Vaderlandsche Geographie (1791). De tekening zelf dateert van enige jaren daarvoor. Rechts is de Parochieher berg annex Rechtshuis te zien. (Beeldbank Borsele.) te Ovezande sierden. Hierop staan drie vissen afgebeeld. In ieder geval de schel vis en de tong als meest verkochte vis en de ander is wellicht een schar. Volgens Smallegange door velen de patrijzen der zee genoemd. Van ongemeen soete geur vol aengenaemheit. Op de andere gevenstenen staan het gemeentewapen en het jaartal 1646. Dit laatste zal slaan op bouwjaar. Het viskot is afgebroken in 1948, nadat het door een achteruit rijdende vrachtauto, beladen met kistjes vis, zwaar was beschadigd. De gevelste nen werden ter plaatse ingemetseld in de kerkhofmuur. Oudelande Niet alle vishuizen waren opgetrokken in steen, zodat ze de tand des tijds langere tijd konden doorstaan. In Oudelande was het vishuis waarschijnlijk gro tendeels uit hout opgetrokken. In de parochierekening uit 1634 komt een post voor waarbij aan Cornelis Panneboeter 14:1:10 Vis betaald wordt van hout aen het vishuys. In 1664 is dit vishuis afge broken, want dan is er sprake van een ontvangst van de predika/i* van geligt geldt tot bouwynge voor het vijshuys. Dit nieuwe vishuis werd door Machiel van 5

De Spuije | 2017 | | pagina 7