A/b. 5. Drie gevelstenen Ovezande. Na de afbraak in 1948 van het viskot in Ovezande zijn de drie gevelstenen ter plaatse in de kerkhofmuur gemetseld. Ze zijn recent overge schilderd. De bruine kleur van het wapenschild moet nog veranderd worden in goud. De stenen zijn vervaardigd door Jan Hodsee uit Middelburg. (Foto auteur 19-09-2017.) Schagen gebouwd voor het bedrag van 45:4:0 Vis. Nadat het in 1690 nog een verfbeurtje had gehad, is betaelt aen Marinus Anot van het prochiehuys en het vishuys te verwen, werd het ergens in de achttiende eeuw afgebroken. In 1801 behandelde het gemeentebestuur echter een verzoek van een aantal ingezete nen om een zoo genaamt vischhuijs te bouwen en (zelf) de daar toe vereijscht wordende kosten te dragen. Een billijke begeerte van onze medeburgers vonden de leden van de raad. Op een lijst konden alle inwoners voor een bedrag intekenen. Hoewel er aanvankelijk te weinig finan ciële toezeggingen waren binnengeko men, is het vishuis, na een bijeenkomst in de kerk, er uiteindelijk toch gekomen. Het gebouwtje fungeerde niet meer als vishuis, maar als centraal ontmoetings punt.16) Het is goed mogelijk dat niet lang daarna ook de huidige klapbank is geplaatst.17) In Hoedekenskerke besloot de gemeen teraad in 1860 tot het weder opbouwen van het zoogenaamde vischhuis aldaar, als kunnende het niet wel gemist worden, daar 't dient tot verzamelplaats der dijk werkers, die zich van daar gezamenlijk naar hun werk begeven.18) Van vishuis naar praathuis Naast verkooppunt voor bederfelijk etenswaar had het vishuis op de dorpen ook nog een functie als praathuis. Ze stonden dicht bij de kerk, dikwijls op of aan de rand van het kerkhof, op steen worp afstand van de dorpsherberg of een andere taveerne. Er werden niet alleen nieuwtjes uitgewisseld, maar er werden naar gelang de tijd ook verhitte politieke discussies gevoerd, die soms uitmondden in rechtszaken (zie hiervoor ds. Van Toll te Baarland). In 1811 moesten brood bakker Marinus de Broekert en arbeider Jacob Westplate zich verantwoorden voor de rechtbank in Goes. Zij werden betigt van in de avond van den 21 junij 1811 in de klapbanke of zoo genaamde vischhuijs te Ovezande zich daden van geweld ver oorloofd hadden.19) Vernielingen en baldadigheid Zolang het vishuis diende als centraal ontmoetingspunt voor de volwassen dorpsbewoners zal de overlast voor de omwonenden wel zijn meegevallen. Veel rumoeriger ging het er aan toe, wanneer de opgeschoten jeugd en de oudere, niet gehuwde mannen, na hun zware arbeid, 's avonds samenkwamen. In veel gevallen werden dan wel eens door baldadigheid p

De Spuije | 2017 | | pagina 8