Afb. 6. Vishuis 's-Gra- venpolder. Het vishuis is uit 1643. De pilaren van de poort dateren uit 1650. De gebou wen rechts zijn de Parochieherberg en de herbergDe dry kerpels'. De tekening wordt toegeschreven aan Jan Bulthuis (1750-1801). (Collectie gemeentear chief Goes.) vernielingen aangericht. Reden voor de gemeentebesturen om te denken aan afbraak. In 1888 stond het vishuis ter discussie in de vergadering van de gemeenteraad van Ellewoutsdijk. Door de alles vernielende hand van de jeugd verkeert ons vischhuis in een toestand, die niet gedoogd dit nog langer te doen voortbestaan: aldus de burgemeester. De plaatselijke jongelingsvereniging pro beerde het tij nog te keren, door in een ingezonden brief te wijzen op de belang rijke sociale functie van het vishuis. Daar in 't vischhuis kwam de werkende stand bijeen om vervolgens gezamenlijk naar het werk te gaan, of wel, om des 's avonds na volbrachten arbeid in elkan ders bijzijn nog een paar uurtjes onder het roken van een pijpje met gezelligen kout door te brengen.m Op sommige dorpen was het viskot het domein van de plaatselijke jongelings vereniging, zoals te 's-Heer Arendskerke, waar de leden van de vereniging elk jaar het viskot een schoonmaakbeurt gaven. Na de reiniging werd dan op mei-avond de vloer opgezand en werden op het dak versieringen aangebracht, zoals papieren slingers en gekleurde ballen.211 Op 24 mei 1901 vroeg de jongelingsvereniging van Borssele aan de gemeente toestem ming om onder de bevolking te mogen collecteren, teneinde 'hun' gebouwtje te kunnen opschilderen. De kosten, van ongeveer 25,00, gingen hun draag kracht te boven.22) Andere bestemmingen voor het viskot Soms was er sprake van het vishuis of wachthuis, zoals te Kloetinge en 's-Gra- venpolder. In deze gevallen was het vishuis geschikt gemaakt met afsluitbare deuren voor het onderbrengen van de burgervendels, die onder andere tijdens de Oostenrijkse Successieoorlog (1740- 1748) op elk dorp waren opgericht om have en goed bij een vijandelijke inval te verdedigen. Het viskot van Ovezande werd in de loop der negentiende eeuw verbouwd tot bergplaats voor de brandspuiten. Nieuwe vishuizen als ontmoetings plaats voor de ingezetenen In de loop van de negentiende en begin twintigste eeuw werden veel vishuizen afgebroken, maar werden ook nieuwe gesticht, zoals te Oudelande in 1801. In Yerseke brachten in 1893 ingezetenen een bedrag van 90,00 bij elkaar voor het bouwen van een wacht-of vischhuis ten behoeven schippers en arbeiders om er bij ongunstig weer in te schuilen. De gemeente paste de ontbrekende 183,21 bij, met het oog op het grote nut van het gebouw.23) 7

De Spuije | 2017 | | pagina 9