binnenplein een kantinewagen; de autoradio liet enkele liederen door het kamp schallen. Hierna volgde een nieuwsbulletin, waarin over een staking in Rotterdam werd gespro ken. De geïnterneerden, die van kranten verstoken waren en dit nieuws blijkbaar met veel plezier hoorden, dromden samen rond de auto. De poortwachters merkten dat de stemming onder de gevangenen veranderde, en lieten de radio uitzetten. Daarop begon nen de gevangenen 'hoera' te roepen. De wachters gaven vervolgens het commando dat iedereen zich naar zijn kamer moest begeven, waar niet meteen gevolg aan werd gegeven. De bewakers schoten daarop in de lucht, en dreven de mannen met de kolf van het geweer in hun verblijven.30' Van een groep van 500 geïnterneerden die in 1945 ten behoeve van de landbouw uit Vught naar Zeeland werd getransporteerd, kwam 200 man in Ellewoutsdijk terecht en 300 in Rilland.31' Mogelijk was dit het moment dat de bewoonsters van de vrouwenvleugel van het fort werden overgeplaatst naar het kamp in Domburg. De vrouwen, 56 in getal, verveelden zich te pletter in het fort. Alleen het halen van brood in Driewegen, met een kruiwagen of een handkar, bood enige afleiding. Verder maakten ze het fort schoon. De kampoudste van de vrouwen was een inwoonster van Borssele. Bij het vertrek naar Domburg zei ze tegen bewaker Smallegange: bedankt vor de goeie zurgen.S2) Een enkele keer horen we iets over het bestraffen van bewakers van het fort. In mei 1945 kreeg wachtman J. Geene zes dagen licht arrest omdat hij brieven en boodschap pen van geïnterneerden, 'de groeten en een pakje aan J. Koster' doorspeelde. Van M. Moison en F. Minnaar, beiden bewakers, trok de commandant een week verlof in. Ze waren een borreltje gaan drinken terwijl ze met een werkgroep op karwei waren. J. Kieboom kreeg drie dagen licht arrest opgelegd, omdat hij tijdens werk met een werkgroep op een haas had geschoten.33) Martien Beversluis, bekend schrijver en NSB-burgemeester van Veere, was tijdelijk in het fort geïnterneerd. Beversluis onder vond veel steun van de hartelijke kapelaan Loerakker, die belangstelling toonde voor dichtwerk. Ook Jan Meijaard, anderhalf jaar geïnterneerd in het fort Ellewoutsdijk, merkte de activiteiten van kapelaan Loerakker op. Op een gegeven moment namen zo'n twintig protestanten 'roomse les'. De dominees uit de naburige dorpen sloegen een flets figuur vergeleken bij de kapelaan.34' Johannes Jacobus Loerakker (Hillegom 1916-Amsterdam 1980) was kapelaan in Ovezande van augustus 1945 tot augustus 1946. Al snel tikte hij een oude motorfiets op de kop om als een Zeeuwse 'herdershond' zielzorg in het fort te verzorgen.35' Loerakker zag dagelijks, schreef hij in de krant, hoe mensen in de kampen lichamelijk en gees telijk te gronde gingen, en met hen hun gezin. Mogelijk was Loerakker één van de 15.000 vrijwilligers van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten (STPD), die werden gerekruteerd bij kerkelijke en maatschap pelijke instanties. 36)Na het vertrek van Loerakker namen de paters uit Rilland diens taak in het fort op zich.37' De Politieke Opsporingsdienst (POD' van het MG zorgde ervoor dat gevluchte NSB'ers terug naar Zeeland werden gebracht. In oktober 1945 haalde de POD 32 NSB'ers naar Goes, waaronder de NSB-burgemeester van St. Annaland, Van der Weele, en de vrouw van de leider van de landwacht uit Goes, mevrouw Dekker. De hele groep werd onder gebracht in Ellewoutsdijk.38' Soms keerden gevluchte NSB'ers in alle vrijheid terug naar huis na 5 mei 1945. Opsporingsambtenaren bewaakten het station van Goes om gezochten te kunnen arresteren. Ook in Krabbendijke hield men het station in de gaten. In augustus 1945 kwam een NSB- familie terug. De dorpsjeugd begeleidde dit gezin met gejoel naar hun huis, waar ze al snel werden opgehaald en naar het kamp in Rilland werden gebracht.39' Voor zover bekend liep één keer een con frontatie tussen een geïnterneerde en een bewaker van fort Ellewoutsdijk fataal af voor de eerste. Een werkgroep was begin 1946 in de Goese Heernisseweg bezig met graafwerk voor een gasleiding. Eén van de bewakers was de 36-jarige C.J.S. Er ontstond een woordenwisseling tussen de bewaker en 8

De Spuije | 2018 | | pagina 10