bezittingen moeten gebeuren? Hij zal daar zeker in de loop van de tijd over nagedacht hebben, maar pas op 25 augustus 1851 stelde hij, zonder daarbij de deskundige hulp van een notaris in te roepen, zijn geheim testament op. Al snel bedacht hij zich, want hij vond dat het op verschillende punten toch anders moest. Hij wist dat er geen tijd meer te verliezen was, want hij had tot het uiterste gewacht. Daarom liet hij zes dagen later, op zondag 31 augustus, door notaris A.W. Rembges te Kruiningen een nieuw en nu officieel testament opstellen. Alleen al het feit dat de notaris op zondag spoorslags naar Yerseke moest komen wijst erop dat het dringend noodzakelijk was om definitief orde op zaken te stellen. Het was inderdaad op het nippertje, want al de volgende dag kwam hij te overlijden.1' Afb. 2. Een beeld van oud Yerseke. De Oude Torenstraat in het centrum van het dorp omstreeks 1910. (Collectie Joh. Eckhardt.) In een summiere advertentie in de Middelburgsche Courant van 4 september 1851 maakte de executeur testamentair mr. M.P. Blaaubeen het overlijden op 1 september van de Wel. Edelgeb. Heer Dignus Dominicus van Yerseke publiekelijk bekend. Hij deed dit Mede uit naam van des Overledens Familie en Betrekkingen. De erfgenamen Toen Dignus Dominicus een week voor zijn overlijden zijn geheim testament opmaakte, was dit de eerste keer dat hij een laatste wilsbeschikking aan het papier toevertrouwde. Als dit anders was geweest dan had hij in dit document een eerder opgemaakt testament moeten herroepen en daar wordt in de tekst niet over gerept. Had hij zich dan nooit gerealiseerd dat hem plotseling iets zou kunnen overkomen, J Afb. 3. Het woonhuis van Dignus Dominicus gedurende de laatste periode van zijn leven op een foto van omstreeks 1920. Het stond op de hoek van de Dreef en de Vierstraat. Omstreeks 1925 is de woning afgebroken. (Collectie Joh. Eckhardt.) 13

De Spuije | 2018 | | pagina 14