waardoor uitsluitend de wettelijke regels voor de bestemming van zijn omvangrijke nalatenschap zouden gelden? Voor een man met een vermogen van meerdere honderd duizenden guldens, in die tijd een zeer aanzienlijk bedrag, was dat nogal bijzonder. Waarschijnlijk was hij nu ernstig ziek en zich ervan bewust dat zijn leven ten einde liep. Het had dan ook zomaar te laat kunnen zijn. Uit het vloeiende en routinematige hand schrift is op te maken dat het geheim testament door een ervaren schrijver (of schrijfster) vlot op papier is gezet. Blijkbaar een voor ons onbekende vertrouweling(e) van de erflater. De handtekening van de erflater ziet er nogal krampachtig en gefabriceerd uit, duidelijk het handschrift van een oudere persoon met een 'bibberende' letter S op het eind. Het zes dagen later door notaris Rembges opgemaakte officiële testament oogt in alle opzichten een stuk professioneler. Zijn erfgenamen waren in de beide testa menten dezelfde, acht neven en nichten, alle met gelijke porties bedeeld en voor zover de erfgenamen al overleden waren, kwamen hun nakomelingen voor het betreffende erfdeel in aanmerking. Eén verschil was er. In het geheim testament van 25 augustus had hij zijn totale bezit aan ambachtsheer- lijke rechten - inclusief de titel 'ambachts heer van Yerseke' - toebedeeld aan één van de acht erfgenamen. Dat was zijn neef Nicolaas la Grappe Dominicus, advocaat- generaal bij het provinciaal gerechtshof te 's-Gravenhage. Voor deze geste moest door deze bevoorrechte dan wel een fors bedrag, namelijk 20.000,- aan de boedel worden betaald. In het testament van 31 augustus bleven de ambachtsheerlijke rechten onder deel van de boedel.2' Legaten In relatie tot de omvang van de nalaten schap was het een betrekkelijk klein bedrag dat aan legaten uitgekeerd moest worden. In het geheim testament was het 7.900,-, verdeeld over vijf legaten, in het definitieve testament 8.900,-. Het aantal legaten was nu echter uitgebreid tot negen. Blijkbaar had hij er aanvankelijk veel te oppervlakkig en onnauwkeurig aandacht aan besteed. Ondanks de relatief kleine bedragen zal het niettemin voor verschillende van de legata rissen een welkome verrassing zijn geweest. Eén nicht was er die in de verdeling van de erfenis niet met de andere familieleden mocht meedelen, maar genoegen moest nemen met een legaat van 1.000,-. Dat was Johanna Jacoba Harinck, geboren te Goes op 29 januari 1800 als dochter van de kruidenier Willem Harinck en Susanna Dominicus en op zestienjarige leeftijd gehuwd met de kantoorklerk Jacob van Sprang. In het geheim testament kwam ze nog helemaal niet voor. Ze was van een lagere maatschappelijke status dan in de familie gebruikelijk was en dat zal zeker een rol hebben gespeeld. Het ligt eigenlijk voor de hand dat ze om die reden als het zwarte schaap van de familie werd beschouwd. Dignus Dominicus had vier personeelsle den in dienst, de inwonende dienstboden Willemina van Velzen en Dina Dees, knecht/ koetsier Jacobus van Hoorn en arbeider Albertus Verbeke. Alle vier behoorden ze tot de uitverkorenen. Het legaat voor Willemina van Velzen, geboren te Wemeldinge op 8 juli 1821, bedroeg 1.000,-, dat voor Dina Dees, geboren te Yerseke op 12 mei 1832, bedroeg 200,-. Het waren dezelfde bedragen die voor de beide dienstboden ook reeds in het geheim testament waren opgenomen. Vanwaar dat grote verschil in de bedragen? Willemina van Velzen had als ongehuwde moeder de zorg voor een zoontje van vier jaar, Willem van Velzen. Het jongetje woonde bij Willemina's moeder, Jacomina van Velzen-Mieras, die samen met twee van haar zonen in Yerseke een landbouwbedrijfje had. Dignus Dominicus zal met deze situatie ongetwijfeld rekening gehouden hebben. Dina Dees daarentegen was een jong meisje van negentien jaar en mogelijk ook nog maar kort in dienst. Knecht/koetsier Jacobus van Hoorn, geboren te Kruiningen op 14 januari 1819, werd verblijd met een bedrag van 600,-. Nog maar enkele maanden geleden, op 15 mei 1851, was Jacobus van Hoorn te Yerseke in het huwelijk getreden met Willemina 14

De Spuije | 2018 | | pagina 15